Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

10 Soruda Yeni Doğum Yardımı

25 Haziran 2015 - 209 views
Ana Sayfa » Ekonomi » 10 Soruda Yeni Doğum Yardımı

cevdet-yilmaz10 SORUDA YENİ DOĞUM YARDIMI
Cevdet Yılmaz (Mali Müşavir-Denetçi)
ylmzcvdt@gmail.com

1- 6637 sayılı torba kanunda düzenlenen Yeni Doğum yardımından kimler yararlanabilir ve gerekli şartlar nelerdir?

Düzenlemeye göre her Türk vatandaşı bu yardımdan yararlanabilir. Dolayısıyla İster yurtiçinde olunsun ister yurtdışında (izin almak kaydıyla çıkanlar dâhil), doğum yardımından yararlanmak mümkün. Bununla beraber anne ya da babadan sadece birinin de doğum yardımından yararlanması mümkün. Yardım, Türk vatandaşı olan anne ve ya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılmaktadır.

Doğum yardımında gerekli diğer şartlar ise; doğum yardım talebinde bulunulması, doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ doğmuş olması gerekmektedir. Ayrıca bu yardımdan yararlanmak için herhangi bir iş yerinde çalışma şartı aranmamaktadır.

2-Doğum yardımı ne kadardır ve kaç defa verilir?

Her doğum için bir defaya mahsus olmak üzere 2015 yılı için canlı doğan çocuğa yapılacak yardım miktarı;

1.çocuk için 300 TL
2.çocuk için 400 TL
3. ve sonraki çocuklar için 600 TL

3-Evlat edinilen çocuk için doğum yardımı alınacak mı

Düzenleme evlat edinilen çocuğa doğum yardımını kapsam dışı tutuyor fakat çocuk sayısının tespitinde evlat edilsin edinilmesin tüm çocuklar dikkate anılacak. Dolayısıyla yardımın meblağsının belirlenmesinde evlatlık çocuklar da sıralama hesabına dahil edilmektedir.

4-Doğum yardımı nereden ve kime yapılıyor?

Doğum yardımı anne ve babanın ikisinin de Türk vatandaşı olması halinde anneye yapılacaktır. Ayrıca bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek. Anne ve babanın vefatı durumunda ise çocuğun kanunu temsilcisine doğum yardımı ödenebilecek.

Yardım, anlaşmalı bankalar ve PTT üzerinden T.C. Kimlik no belirtilerek alınabilecek.

5-Kamu çalışanları bu yardımdan yararlanabilecek mi?

Kamu çalışanı olan işçiler ve memurlar, bu yardımdan yaralanabilecekler. Kamu işçileri sözleşmelerinde bulunan sosyal yardım kapsamında yer alan doğum yardımı yukarıda belirttiğimiz meblağlardan az ise aradaki fark sözleşmeye tabii olan yardıma eklenecek. Kamu memurları açısından ise, Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele, doğum yardımı ödeneği veya başka bir ad altında aynı amaçla ilgili mevzuatta öngörülen ödemeler yapılmaz.

6-Doğum yardımı haczedilebilir mi? Herhangi bir vergisel kesintiye tabii midir?

Hayır. Doğum yardımı net olarak ödeneceğinden herhangi bir vergisel kesintiye uğramadığı gibi, hiçbir şekilde haczedilemeyecek.

7-Yanıltıcı şekilde yararlanma ya da gerçeğe aykırı beyan durumlarında ne yapılacak?

Yanıltıcı şekilde yararlanma söz konusu olduğu durumlarda ödemenin yapıldığı günden (başvurudan sonra 1 a içinde) tahsil tarihine kadar 6183 sayılı (AATUHK) kanun gereğince gecikme zammı ile hesaplanıp tahsil edilecek.

Gerçeğe aykırı beyanlarda ise Türk Ceza Kanunu hükümleri devreye girecek.

8-Başvuru yerleri nerelerdir?

Doğum yardımına başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, İlçelerde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri ve yurtdışında Konsolosluklar tarafından yapılacak olup Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise ilgili kurumlarına yapılacaktır.

Başvuru şahsen olabileceği gibi, Bakanlık tarafından elektronik olarak oluşturulan Doğum Yardımı Sistemi (DYS) üzerinden de gerçekleştirilebilir. Yardıma başvuru iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir. E-Devlet üzerinden yapılmasına yönelik işlemler tamamlandığında ise E-Devlet üzerinden başvuru mümkün olacaktır.

9-Konuyla ilgili herhangi bir danışma birimi var mıdır?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden veya ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 numaralı telefonlardan alınabilecektir.

10-Yardım dilekçesine nereden ulaşabilirim?

Dilekçeye ilgili kurumlardan ulaşabileceğiniz gibi internet üzerinden herhangi bir arama motoruna “doğum yardımı dilekçe örneği” araması yaptırarak ulaşmak mümkün.

Yardım dilekçesi örneğine ulaşmak için ;

http://www.aile.gov.tr/data/5555a62d369dc510e0d5466c/Do%C4%9Fum%20Yard%C4%B1m%C4%B1%20Ba%C5%9Fvuru%20Dilek%C3%A7e%20%C3%96rne%C4%9Fi.pdf

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım