2. Mersin Kültür Festivali Başlıyor

0
40

mersin-kultur-festivali2015

Mersin Valiliği himayelerinde; Mersin Bürokrat ve İş Adamları Derneği (MEBİDER) koordinatörlüğü ile Mersin’deki hemşehri ve kültür dernekleri işbirliğinde geçtiğimiz yıl ilki  “Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” sloganı ile gerçekleştirilen 2. Mersin Kültürler Festivali, bu yıl 17-18-19 Nisan’da Cumhuriyet Meydanı’ndan gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantısında konuşan Festival Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Sağlam, festivalin 17 Nisan Cuma günü saat 14:00’da tren istasyonundan kortejle başlayacağını söyledi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak açılış törenin ardından Mersin’in Yaşayan Değerleri Ödül Töreni ile Hattat Etem Çalışkan, Orkestra Şefi Murat Kodallı ve Mersinli hayırsever Eyüp Aygar’a Mersin’in Yaşayan Değerleri Ödülleri’nin takdim edileceğini belirten Sağlam, “Festivalimiz Mersin Kültür Merkezi fuayesinde açılış kokteyli ile birlikte 3 Boyutlu Mersin Fotoğrafları Sergisi ile devam edecek.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Türk Halk Müziği sanatçısı Yıldız Çam konseri, Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konseri, Mersin Devlet Opera ve Balesi Lüküs Hayat Müzikali, Güldestan Modern Dans Gösterisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi,  Aşuk ile Maşuk Seyirlik Oyunu ve animasyon gösterileri festival kapsamında izleyenlerle buluşacaktır. Festivalde hemşeri ve kültür dernekleri kendi yörelerine özgü konser,  yöresel oyunlar ve yöresel tatlar ile festivalimize renk katacaklardır” dedi.

Festivalin hemşeri ve kültür dernekleri standlarının yanı sıra festivalde halkı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için Mersin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Organ ve Doku Nakil Bağış, Mersin Ortopedik Engelliler Derneği, Kanserle Dans Derneği, Alzheimer Derneği, Yeşilay standlarına da ev sahipliği yapacağı bilgisini veren Sağlam, “Basın Mensuplarımız için de ayrı bir stand kurulacaktır. Festival kapsamında Mersin’in Yazarlarından imza günüde Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) standında kitapseverlerle buluşacaktır. Ayrıca Atatürk Caddesi ve Çamlıbel mağazaları üç gün boyunca indirimlerle kültürler festivalinde yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

Sağlam, 2. Mersin Kültürler Festivali’ne katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Mersin Valiliği’ne, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na, Mersin Deniz Ticaret Odası’na, Mersin Ticaret Borsası’na, Mersin Serbest Bölge İşletici A.Ş.’ye, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Mersin Uluslararası Limanı İşletmeciği AŞ’ye teşekkür etti ve tüm Mersin halkını festivale davet ettiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here