Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

500. Yılında Çaldıran Savaşının Alevi Toplumu İçin Anlamı

29 Eylül 2014 - 81 views
Ana Sayfa » Foto Galeri » 500. Yılında Çaldıran Savaşının Alevi Toplumu İçin Anlamı

caldiran-savasi-aleviler1

Toros Üniversitesi ile Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen 500. Yılında Çaldıran Savaşının Alevi Toplumu İçin Anlamı konulu panele katılan akademisyenler, tarihin karanlık yüzüne ışık tuttu.

Moderatörlüğünü Mimar Sinan Üniversitesi’nden Doç Dr. Şükrü Aslan’ın yaptığı toplantının panelistliğini ise; Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, Anadolu Üniversitesi’nden Doç Dr. Yağmur Say, TOBB Ekonomi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rıza Yıldırım ve Ankara Üniversitesi’nden Dr. Dilek Kızıldağ Soileau üstlendi.

Yenişehir Kongre Merkezi’nde yapılan, siyasetçilerin, iş adamlarının, akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde önemli tespitler yapıldı.

caldiran-savasi-aleviler3

Panelin açılış konuşmasını Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz yaptı. Bu yıl 500’üncü yıldönümü olan Çaldıran Savaşı’nın Aleviler için daima hatırlanması, anlaşılması ve anlatılması gereken dönüm noktası olduğunu belirten Kılavuz, uzun yıllar asimilasyona ve katliamlara maruz kalmış bu toplumun tarihini gelecek kuşaklara doğru aktarmanın önemli bir görev olduğunu söyledi.
Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz’dan sonra açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özer, tarihini doğru bilmeyen toplumların gelecekleri doğru okuyamayacaklarını belirterek, devletin Alevilere karşı bir özür borcu olduğunu, devletin Çaldıran’dan sonra başta Dersim olmak üzere Alevi katliamları ile yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Panelin moderatörü Mimar Sinan Üniversitesi’nden Doç.Dr. Şükrü Aslan’ın açılış konuşmasından sonra panelistler kendilerine ayrılan 20 dakikalık süre zarfında konuşmalarını yaptılar. Sırasıyla TOBB Ekonomi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rıza Yıldırım ve Anadolu Üniversitesi’nden Doç Dr. Yağmur Say’ın konuşmalarının ardından konuşma sırası Toros Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Özer’e geldi. Çaldıran Savaşının kendinden önceki gelişmelerden etkilendiği ve kendinden sonra da etkilerinin halen devam ettiğini belirten Prof. Dr. Özer, Çaldıran’ı anlamak için 3 önemli kişiyi anlamak gerektiğini söyledi. Bu savaşta Şah İsmail ve 1. Selim kadar İdris-i Bitlisi’de çok önemlidir. 2. Beyazıt döneminde Osmanlı tarihinin en önemli eserlerinden birisi olan, Osman Bey’den 2. Beyazıt’a kadar gelen 8 padişahın hayatını ‘HEŞT BEHİŞT’i kaleme almıştır. Yavuz Sultan Selim, İdris-i Bitlisi’den yardım istemiştir. O da Amasya’ya giden yolda Kürt Beylerini, Yavuz ile görüşme yapmaya ve ona katılmaya ikna etmiştir. Dedi.

caldiran-savasi-aleviler2

Çaldıran diye bildiğimiz yerin asıl isminin Çıldıran olduğunu belirten Prof. Dr. Özer, Bu savaşı Yavuz Sultan Selim’in kazanmasının en önemli sebeplerinden birisinin kendisine destek veren 16 Kürt Beyi olduğunu söyledi.

Yavuz’un İran dönüşü büyük bir Şii kırımına giriştiğini belirten Prof. Dr. Özer, 1. Selim o dönemde yaklaşık ‘40 Bin Alevi’yi katletti. Böylece eski mezhep bu bölgede canlandı. Çaldıran’da ki savaşın etkileri günümüze kadar uzanarak derin yaralar bıraktı. Dedi.

Çaldıran savaşının sonuçlarını sıralayan Prof. Dr. Özer, sonuç olarak; Türkiye Devleti’nin olan bitenleri doğru tahlil ederek, Alevilerin hak ve hukuklarını bir an önce teslim etmesi gerek. Bir takım yerlere yeni isimler verilirken Alevi hassasiyetlerine dikkat etmek gerek, Devletin Çaldıran’dan sonra başta Dersim olmak üzere, diğer alevi katliamlarıyla da yüzleşmesi daha özgür bir gelecek için usulüne uygun özür dilemesi gerek. Dedi.

Panelistlerin konuşmasından sonra soru cevap kısmında da salondaki izleyicilerin soruları yanıtladı. Soru cevap bölümünden sonra ise panelistlere katılım belgesi ve plaketleri takdim edildi.

caldiran-savasi-aleviler4 caldiran-savasi-aleviler5

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım