Dolar : Alış : 4.8357 / Satış : 4.8444
Euro : Alış : 5.6599 / Satış : 5.6701
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin34°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aleviler “Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine” Karşı Ankara’da Bir Araya Geldi

12 Ekim 2014 - 159 views
Ana Sayfa » Eğitim » Aleviler “Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine” Karşı Ankara’da Bir Araya Geldi

ankara-alevi-miting1
Fotoğraf: Sendika.org

Alevi örgütlerinin eğitimdeki gericileşme ve hak ihlallerine karşı 15 Eylül’de Türkiye’nin 15 farklı noktasından Ankara’ya doğru başlattıkları yürüyüşün son etkinliği olarak düzenledikleri miting binlerce Alevi vatandaşın katılımıyla Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleşti. “Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine Hayır” mitinginde, eğitimde hak ihlallerinin yanı sıra IŞİD  saldırıları da protesto edildi. Mitingde, IŞİD’in ele geçirmeye çalıştığı Suriye’nin kuzeyindeki Kobani ile ilgili dayanışma mesajları da verildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde Türkiye’nin dört bir yanından Alevi derneklerinin, kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin katılımıyla yapılan “Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine Hayır”, Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirildi. Meydana kurulan platformdan yapılan açıklamada, arama noktası kayıtlarına göre, alanda 155 bin kişinin bulunduğu belirtildi.

Ankara Tren Garı’nda sabah saatlerinden itibaren toplanan binlerce kişilik büyük kortej, saat 10.30’de Sıhhiye istikametine doğru yürüyüşe geçti. “Size söz 35 can, Sivas’ta dirilecek Pir Sultan”, “Zorunlu din dersine hayır”, “Cemevleri Ucube değil, ibadethanedir” pankartları ve “Pir Sultan pirimiz, Kızılbaşlık yolumuz”, “Suriye halkı kardeşimizdir”, “Susma haykır, savaşa hayır” sloganları ile Sıhhiye Meydanı’na yürüyen korteje katılanların kortej çevresinde el ele tutuşarak insan zinciri oluşturduğu kortejin ön sıralarında ise kol kola giren katılımcıların saflar oluşturduğu görüldü.

Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde yurt içinden ve yurt dışından vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen mitingine KESK, TTB, TMMOB ve DİSK’in destek verirken; CHP ve HDP’li bazı milletvekilleri de mitinge katıldı.

Okunan gülbankla başlayan mitingde yapılan konuşmalarda AKP’nin 10 yılı aşan iktidarında Alevilerin açılım sözleriyle oyalandığı, sonra da kapılarına işaret konularak ötekileştirildiği savunuldu. Miting için kurulan platformda ilk sözü alan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz, konuşmasında, insanca yaşamak ve eşit yurttaş olma hakkını savunmak için bugün Sıhhiye Meydanı’nda bir araya geldiklerini, seslerini duyması gerekenlere duyuracaklarını ifade etti. Haksızlıkla mücadele ederken asla zalim olanlara benzemeyeceklerini vurgulayan Takmaz, “Bizi istedikleri gibi şekillendirmelerine izin vermeyeceğiz. Yıllarca yönetenler bizi tehdit olarak gördü. Ve gösterdi. Son 10 yıllık dönemde bu daha da arttı. Sadece Alevileri değil, öteki olarak gördükleri herkese baskı yaptılar, protesto edenlere biber gazıyla müdahale ettiler” diye konuştu.

BUNLAR ANCAK MUAVİYE’Yİ ANLATIR

AKP Büyük Kongresi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasına ara vererek Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayız” türküsünün dinletilmesini de eleştiren Takmaz, “Aşık Veysel’i anlamışlar mı? Kim olduğunu biliyorlar mı?” diye sordu. “Türkiye’nin aydın Sünni yurttaşlarına da sesleniyoruz. İyi niyetinizi biliyoruz ama sizi de yanımızda görmek istiyoruz” diye seslenen Takmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığını da eleştirerek, “Sizin vergilerinizle ödenen para bize silah olarak geri dönüyor” diye konuştu. Konuşmasında, 4+4+4 eğitim sistemini de sert şekilde eleştiren Takmaz, Başbakan Erdoğan’ın kindar bir nesil yetiştirmek istediğini, buna karşın kendilerinin özgürlükte ve haklardan yana bir gençlik yetiştirmek için çabaladığını vurguladı. Okullarda seçmeli Kuran ve Siyer derslerini de eleştiren Takmaz, “Kuran’la ve Siyer’le derdimiz yok. Ama ‘Hz. Muhammed çağının devrimcisiydi. Onu anlatacak bir babayiğit var mı?’ diye soruyoruz. Bunlar ancak Muaviye’yi anlatır” diye konuştu. Sünni vatandaşlara da seslenen Takmaz, çocuklarını İmam Hatiplere göndermemelerini isteyerek, İmam Hatiplerin militan yetiştirdiğini ileri sürdü. Takmaz gençlere şu öğütte bulundu: “Sevgilinize sarılır gibi bu ülkeye sarılın. Onu saçlarını okşar gibi bu ülkenin insanına dokunun. Bir arada olun yalnız olmayın.”

SURİYE’YE DEMORKASİ GETİRECEKLERMİŞ, KARGALAR GÜLER

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özer de konuşmasında, Türkiye’nin üzerinde karabulutların dolaştığını, böyle durumlarda sorumluluk hissetmek gerektiğini belirtti ve kılavuzu İdris-i Bitlisi olanların onunla övüneceğini, atası Pir Sultan olanların ise onunla gurur duyacağını söyledi. Konuşmasında “son Abdal Neşat Ertaş’a selam olsun” ifadelerini kullanan Özer, AKP hükümetinin neyi çözeceğiz dediyse eline yüzüne bulaştırdığını, ülkenin Kürt-Türk ayrımından sonra Alevi-Sünni ayrımına sürüklendiğini, demokrasiyi bir araç olarak gördüğünü söyleyen bir Başbakan’a Türkiye’nin güvenemeyeceğini kaydetti. Hükümetin Aleviler içinde de pek çok farklı görüş olduğu yönündeki söylemine de tepki gösteren Özer, “Muhatap istiyorsan burada, Kadıköy’de, Alsancak’ta toplanan yüz binlere bak” diye konuştu. “Solingen’i lanetleyenler neden Sivas’ı lanetleyemiyor” diyen Özer, hükümetin Sivas katliamı sanıklarının avukatlarıyla yakınlığı olduğunu, Türkiye ve Suriye’yi savaş noktasına getiren hükümetin ABD’nin tetikçiliğine soyunmaması gerektiğini ifade etti. Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin sorunlarını çözmeyip Suriye’ye demokrasi getireceklermiş. Buna kargalar bile güler.” Özer ayrıca yeni anayasa sürecinde zorunlu din derslerinin kaldırılması ve cemevlerinin statüsünün tanınması gerektiğini belirtti.

UZUN İNCE BİR YOLDAYIM’ HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Mitingin sonunda Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Yavuz Top sazlarıyla sahne alırken, Sivas Madımak olayında hayatını kaybeden Muhlis Akarsu’nun resmi sahnede bir sandalyenin üstüne konuldu ve sahnede alkışlarla anıldı. Söylenen türkülere mitinge katılan bazı Alevilerin semahla eşlik ettiği görülürken sanatçı Hilmi Yarayıcı, sanatçılar, aydınlar ve yazarlar tarafından okunan mitinge destek bildirisini okudu. Bildiriye imza atan isimler toplumun duygularını aşındığını, sanatın gücüyle birleşerek bir araya gelinmesi gerektiğini, toplumsal duyarsızlığın had safhada olduğu bu dönemde mitinge destek verdiklerini, Hz. Muhammed’e hakareti kınayanların Karaca Ahmet Cemevi’ne yapılanlara karşı da tepki göstermesi ve Türkiye’de kadınların başörtüsü ve doğurganlığı üzerinden siyaset yapılmasından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye halkının tezkereye hayır dediğinin ifade edildiği bildiride, “Savaşa hayır diyoruz. Savaş demek yıkım demektir. Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer verildi.

Miting, AKP Büyük Kongresi’nde Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünün çalınmasını protesto etmek için türkünün hep bir ağızdan okunmasıyla ve bütün meydanın el ele tutuşarak “Gelin canlar bir olalım” türküsünü söylemesiyle sona erdi.

ankara-alevi-miting3ankara-alevi-miting4ankara-alevi-miting5ankara-alevi-miting3ankara-alevi-miting6

Fotoğraflar: Sendika.Org

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım