Dolar : Alış : 3.8872 / Satış : 3.8942
Euro : Alış : 4.5770 / Satış : 4.5853
HAVA DURUMU
hava durumu

Mersin19°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 53 Kategoride 931 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aleviler’den Altan Tan’a Tepki: “Özür Dile”

10 Haziran 2015 - 20 kez görüntülendi.
Ana Sayfa » Güncel » Aleviler’den Altan Tan’a Tepki: “Özür Dile”

altan-tan-hdp

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te katıldığı bir programda “Selahattin Bey ve ben inançlı bir Müslüman’ız ve tek kıblemiz var o da Kabe’dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu’ndan duyulmadı” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlere başta CHP’liler olmak üzere, Alevi kurumlarından da tepki gecikmedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, yaptığı yazılı açıklama ile Altan Tan’ı Alevilerden özür dilemeye davet etti.

İşte o açıklama;

Altan Tan, Alevilerden özür dilemelidir.

HDP Milletvekili Altan Tan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nezdinde tüm Alevilere karşı sarfettiği sözler ne yazık ki Tayyip versiyonu bir söylemdir. Altan Tan bilmelidir ki Aleviler, insanı merkez alan bir inanca sahiptirler ve dolayısıyla insana secde ederler. Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarında “Biliyorsunuz onun mezhebi bellidir” veya miting meydanlarında “Ben Kuranla büyüdüm, Kılıçdaroğlu’nun nezdinde Kuran’ın yerinin ne olduğu malum” diyerek din üzerinden siyaset yapmasıyla Altan Tan’ın söylemi arasında hiç bir fark yoktur. CHP’nin siyasetini beğenmeyebilirsiniz ama bunun üzerinden kalkıp bir inanca karşı nefretinizi ve kininizi kusmanızı doğru bulmayız. Altan Tan “Selahattin Bey ben inançlı bir müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe’dir, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu’ndan duyulmadı” diyerek partisine yakışmayan sözler sarf etmiştir.

Farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin buluştuğu, tüm ötekileştirilenler ve yok sayılanların var edilmeye çalışıldığı, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden ve misyonunda eşitlik, kardeşlik ve hoşgörü olan bir partiye yakışmayan bu söylemi nefretle kınıyoruz. Altan Tan, yaptığı hakareti dolayısı ile tüm Alevi kamuoyundan derhal özür dilemelidir. HDP MYK yönetimi biz Alevilerin hassasiyetini dikkate alarak bu konuda gerekli adımları atmalı ve bu toplumu üzecek söz ve eylemlerin son bulması için partisinin çaba sarf etmesini diliyoruz.

Altan Tan’a cevap olması temennisiyle Büryani baba’nın bir nefesini paylaşıyoruz.

Softa biz tülaka takva değiliz, tarik-i nazenin yolumuz vardır.
Secde ademedir duvara değil, hak buyurdu bunu belimiz vardır.
Hakkın birliğinde Muhammed Ali, ta ezelden Kırklar kurdu bu yolu
Allah’ın şaşkını ey sersem kulu, hakikata vakıf delimiz vardır
Alevi Kültür Dernekleri
Genel Başkanı
Doğan DEMİR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Yazılım