Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Almanya Eski Cumhurbaşkanı Wulff’tan Mersin Üniversitesi’nde Söyleşi

19 Mart 2014 - 145 views
Ana Sayfa » Foto Galeri » Almanya Eski Cumhurbaşkanı Wulff’tan Mersin Üniversitesi’nde Söyleşi

almanya-cumhurbaskani-soylesi1

Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aziz Paulus’un doğum yeri olan Tarsus’u ziyaretinin ardından Mersin Üniversitesi’nde öğrencilerle söyleşti. Fen-Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Wulff, Mersin’de büyük bir nezaketle karşılandığını söyleyerek “Tüm yurt dışı seyahatlerimde, üniversitelerde genç insanlarla konuşmayı önemsiyorum. Çünkü bana göre dinlemek, bilgiyi artırır. Bana göre, sizin için neyin önemli olduğu önemlidir” dedi.

18 Mart Salı günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye, Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Aksan, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Özdemir, üniversitemiz kurucu rektörü Prof. Dr. Vural Ülkü, Fen-Edebiyat Fakültesi Çeviri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Gündoğdu, üniversitenin öğrenci ve öğretim elemanlarının yanı sıra Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da katıldı.

Wulff’un katıldığı söyleşi, Fen-Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Yelda Şahin ve Öğr. Gör. Maren Schwerger eşliğinde yapıldı. Söyleşi öncesinde kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Mustafa Aksan, Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un üniversitemizi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Değerli zamanınızın bir bölümünü bizlere ve öğrencilerimize ayırdığınız için teşekkür ederim. Ziyaretinizin, üniversitemiz ve ülkemizle ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Söyleşide öğrencilerin, Tarsus, Hıristiyanlık, Almanya’da Müslümanlık, gençlik, eğitim, Avrupa Birliği, Almanya ve Türkiye’nin siyasi yapılanması konularındaki sorularına cevap veren Wulff, daha önce sarf ettiği “Müslümanlar, Almanya’nın bir parçasıdır” demeci ile ilgili gelen soru üzerine şunları söyledi. “Müslümanlar Almanya’nın bir parçası olduğu gibi Hıristiyanlık da Türkiye’nin bir parçasını oluşturuyor. Tarsus da, farklı dinlerin, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir yer olarak buna örnektir. Farklı dinlerin öncüleri Tarsus’ta var olmuş ve bu değerler bugüne kadar gelmiş.”

Din olgusunu önemsediğini, dini birleştirici bir unsur olarak gördüğünü söyleyen Wulff,  “Ben herhangi bir dini çok önemsemekten ziyade aslında dünya dinini, din olgusunu önemsemeyi tercih ediyorum. Çünkü dinler benim için halkları birleştiriyor. Ben dini, bir ayrıştırma unsuru olarak değil, birleştirme unsuru olarak görüyorum. Benim için din bir bütün olarak önemli. Dinin, yüklediği sorumlulukla bizi nasıl bir insan haline getirdiği önemli” şeklinde konuştu.

Eğitim ile ilgili de soruları yanıtlayan Wulff, Mersin Üniversitesi’nin hedeflerini incelediğinde bunların bir eğitim kurumu için olması gereken değerler olduğunun altını çizdi ve eğitimde hoşgörü, birey olmak, kendi fikirlerinin olması ve bağımsız bir duruş sergilemenin önemine işaret etti ve  rüzgar tersten esse bile dik durabilmek gerektiğini kaydetti.

Gezi olayları ve gençlerin özgürlükleri yönünde sorulan bir soruyu da değerlendiren Wulff, gençlerin ciddiye alınmak istediğini ve siyaset dünyasının bu istekleri görmesi gerektiğini ifade etti. Gezi ve benzeri protesto hareketlerini olumlu bulduğunu belirten Wulff, “Gençlerin kendilerini ifade etmeleri ve isteyip istemediklerini dile getirmeleri önemlidir” dedi. Gençlerin sosyal medyayı kullanma biçimleri hakkındaki görüşlerini dile getiren Wulff, internetin demokrasiye katkı sağladığını ancak internetteki bilgi paylaşım platformlarının kalıcı ve anonim olduğunu, kimsenin onuruna zarar verilmemesi gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin, Almanya’ya seyahat, Türkiye’nin siyasi dengeleri, seçim barajı, Rusya ve Ukrayna’daki gelişmeler üzerine sorduğu soruları da yanıtlayan Wulff, empatinin önemine değindi, hem günlük hayatta hem de siyaset hayatında daha çok empati yapılması gerekliliğini vurguladı.

Söyleşinin sonunda, iki meslek grubunu çok önemsediğini söyleyen Wulff, bunlardan birinin stenograflar diğerinin ise çevirmenler olduğunu; hiç bir toplantısında bu kadar çok çevirmenle bir arada olmadığını söyledi ve Çeviri Bölümü öğrencileri ile ilerideki seyahatlerinde çevirmen olarak karşılaşma umudunu iletti.

Wulff’a söyleşinin sonunda Mersin Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Vural Ülkü tarafından bir plaket verildi. Söyleşi, katılımcı öğretim elemanları ve öğrencilerin Wulff ile birlikte fotoğraf çektirmelerinin ardından sona erdi.

Fotograf : İhsan Bıçakcı 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım