Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin28°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aytuğ Atıcı “AKP’nin De Öğrenmesi İçin Başına Gelmesi Mi Gerek?”

26 Nisan 2016 - 217 views
Ana Sayfa » Çevre » Aytuğ Atıcı “AKP’nin De Öğrenmesi İçin Başına Gelmesi Mi Gerek?”

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Çernobil faciasının yıldönümünde, nükleer felaketinin Ukrayna halkına yaşattığı zararlara dikkat çekerek; “Akıllı insanlar kendi tecrübelerinden, daha akıllı insanlar başkalarının da tecrübelerinden yararlanır.” dedi.

Aytuğ Atıcı açıklamasında, “26 Nisan 1986 da bugün Ukrayna Çernobil’de nükleer santral patladı. Binlerce insan öldü, yüz binlerce insan yaşadığı toprakları terk etti. Doğa yandı kavruldu. Çevre ülkelerde insanlar kanserden acılar çekti. Bundan sonra da binlerce yıl o topraklarda hayat da olmayacak. Ukrayna halkı ve insanlık yüz milyarlarca dolar harcamasına rağmen bu felaketin zararlarını halen kaldırmakla uğraşmaktadır.” dedi.

Çernobil’de ve Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketler ile nükleer enerjinin güvenli olmadığı gerçeğinin farkına varıldığını belirten Atıcı, gelişmiş ülkelerin “Akıllı insanlar kendi tecrübelerinden, daha akıllı insanlar başkalarının da tecrübelerinden yararlanır.” diyerek, nükleer enerjiyi bırakma planları yaptıklarını ve başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiklerini ifade etti.

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de her tarafından yolsuzluk, rüşvet ve yalan akan iktidar, çağdaş dünyanın aldığı dersi görmezden gelerek, dünyanın tek ettiği nükleer enerjiyi hem de fahiş fiyatlarla ülkemize getirmeyi maharetmiş gibi göstermektedir. Bu gidişle halkın parası ile ülkemiz tehlikeli teknoloji çöplüğü olacaktır.

Nükleer enerji santralleri tehlikeli bir maceradır. İktidarın, paralel ortaklıkta olduğu gibi, nükleer enerjide de “bilerek ve isteyerek aldatılmaya razı olduğu” aşikârdır. Hatta “Kaç paraya aldandığı?” insanlar tarafından merak edilmekte ve tartışılmaktadır. Devletin bekası konusunda bile “aldatıldık” diyerek sorumluluktan kaçan iktidar, nükleer felaketten ders almak için başına gelmesini mi beklemektedir?

En yüksek fiyattan alım garantisi vererek, gizli kapaklı anlaşmalarla ülkemizde ölümcül nükleer santral yaptırmayacağız. Akıllı insanlar gibi enerji ihtiyacımızı en başta güneşten ve diğer yenilenebilir kaynaklardan fazlasıyla sağlayabileceğimizi, enerjiyi yerinde üretip tüketmenin yollarını halkımıza anlatmaya devam edeceğiz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım