Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aytuğ Atıcı Nükleer Santral İle İlgili İddiaları Sordu

07 Eylül 2015 - 132 views
Ana Sayfa » Güncel » Aytuğ Atıcı Nükleer Santral İle İlgili İddiaları Sordu

aytug-atici-chp-mersin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede Mersin Akkuyu Nükleer Santrali proje şirketinden istifa eden bir yetkilinin iddialarını sordu.

Mersin Milletvekili Atıcı, önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

“Mersin’de yapılmasına ısrar edilen nükleer santralin proje şirketi, Akkuyu Nükleer AŞ’den istifa eden bir yetkilinin, kamuoyuna yansıyan, Akkuyu Nükleer Santrali yapımına ilişkin teknik açıklamaları dehşet verici niteliktedir.

Kamuoyuna yapılan açıklamalarda, Nükleer Santral inşaatında kötü mühendislik örnekleri sergilendiği ve 1 numaralı reaktörün kıyı kenar çizgisine aykırı şekilde projelendirildiğinden söz edilmektedir.

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali ÇED raporu sürecinin de şaibeli olduğu bilinmektedir. İlk ÇED raporunun reddedildiği, ikinci ÇED raporunun eksikleri ile kabul edildiği, hatta sahte imzalarla kabul edildiği iddiaları, siyasi iktidar tarafından halen açıklığa kavuşturulmamıştır.

Ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, Mersin Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin “Entegre Nükleer Altyapı Gözden Geçirme” (INIS) Misyon Raporunu, Enerji Bakanlığı’na ilettiği, bu raporda başta nükleer atık sorunu olmak üzere birçok soruna dikkat çekildiği fakat bu raporun halktan gizlendiği bilinmektedir. Nitekim aynı konuda verdiğim soru önergesi ve bilgi edinme hakkı çerçevesindeki sorularım Bakanlık tarafından cevaplanmayarak gizlilik halen devam ettirilmektedir.

Mersin Akkuyu Nükleer Santral projesinde, bugüne kadar yaşanan çok sayıda gizlilik ve özensizlik, yapımcı firmanın istifa eden bir personel tarafından ortaya atılan yeni ve tüyler ürpertici iddiaları “önemli” kılmaktadır.

Dünyadaki nükleer faciaların insan ve doğa üzerinde yarattığı geri dönülmez yıkımlar hesaba katıldığında:

1. Mersin Akkuyu Nükleer Santrali 1 numaralı reaktörünün kıyı kenar çizgisi dikkate alınmadan planlandığı iddiaları doğru mudur?

2. Mersin Akkuyu Nükleer Santrali kotunun deniz seviyesinin 12 metre altında olduğu doğru mudur? Doğru değilse Santralin kotu deniz seviyesine göre nerededir?

3. Küresel ısınma nedeniyle denizlerde su seviyesinin yükseleceği bilindiğine göre Nükleer santralin sular altında kalma olasılığı hesap edilmiş midir?

4. Mersin Akkuyu Nükleer Santrali yapımı konusundaki gizliliğin amacı nedir? Nükleer santral yapımı konusunda gizliliği gerektiren hangi çıkarlar, halkın canını ve geleceğini ilgilendiren çıkarından daha değerlidir?”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım