Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Binlerce genç, CHP’yi işgal etmeye hazırlanıyor.

11 Nisan 2014 - 97 views
Ana Sayfa » Güncel » Binlerce genç, CHP’yi işgal etmeye hazırlanıyor.

chp-genc-isgal

Yerel seçimlerin ardından muhalefet partilerinin aldığı sonuçla hayal kırıklığına uğrayan 5 binden fazla genç CHP’yi işgal kararı aldı; Al Jazeera’nin ulaştığı gençler “Muhalefetin bölünmesinden yorulduk, gidip CHP’yi değiştireceğiz” dedi.

Sosyal medya üzerinden 81 ilde örgütlenen ‘occupyCHP’ yani ‘CHP’yi işgal’ hareketi, “CHP’yi yine halkın partisi yapacağız” diyor.

Harekette yer alan gençlerin önemli bir kısmı, 30 Mart’taki yerel seçimlerden sonra CHP genel merkez binasında toplanıp tutanakları karşılaştıran gönüllülerden… Onları CHP’yi işgal etmeye götüren yolda yerel seçimler son nokta olmuş.

Al Jazeera Türk’ten Ece Göksedef’in haberine göre “Halk ittirmese CHP’nin çalınan seçim sonuçlarına itiraz edecek takâti bile yok, o yüzden biz gençlik ve halk olarak seni işgal etmeye geliyoruz. Hani babalarımız derdi ya, 15 arkadaş gidip CHP’ye üye olsanız partiyi ele geçirirsiniz, o hesap” dediler ve halkı, kendilerine en yakın CHP örgütüne gidip kaydolmaya çağırdılar. İşte Göksedef’in haberinden çarpıcı bölümler:

NEDEN CHP?

Hareketin Ankara’daki gönüllülerinden Doruk Ayar, Al Jazeera’ye ‘neden CHP’ sorusunu yanıtladı:

“AKP’nin baskıcı rejimine karşı, muhalefet yapabilecek kaynak ve örgüte sahip tek parti CHP. Bunun bilincindeyiz. Yeni bir parti kurmak da oldukça sancılı ve uzun bir süreç olacaktı. Oysa ki Cumhuriyet’in kurulduğu ve devrimlerin oluşturduğu bir parti var ve biz daha fazla bölünmek istemiyoruz. Ayrılmaktan ve bölünmekten yorulduk. Bu nedenle CHP’yi daha özgürlükçü, geçmişinden bağımsız bir hale getirmek istiyoruz.”

Sosyal medyada örgütlenen gençlerin söylemleri de teknolojiyle uyumlu:

“Tıpkı uzun süre kullanılan bilgisayarların belli bir süreden sonra bir formata ihtiyaç duyması gibi, biz de CHP’ye format atmak istiyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, 1 Nisan günü bir tweet mesajında, “İşgalinizi dört gözle bekliyoruz, dükkan sizin gençler” yazarak harekete destek verdi.

screen-shot-2014-04-10-at-12.14.24-pm.png

ASIL HAYAL KIRIKLIĞINI CHP YAŞATTI

Ayar, Gezi protestolarının yaşandığı 2013 Mayıs ayından bu yana herkesin beklenti içinde olduğunu ancak örgütlenme konusunda düzgün bir adım atılmamış olduğunu söylüyor. Asıl hayal kırıklığını ise CHP’nin yaşattığını düşünüyor:

“Bu aslında Gezi olaylarından önce apolitize yaşayan gençlerin, Gezi’den sonra politize olmalarının bir yansıması diyebilirim. O günlerden beri CHP’nin gerek muhalefet tarzı, gerekse yaptığı çalışmalar beklentilerimizi karşılamıyor, aksine birçok kişinin tepkisini çekiyordu. Bunu son olarak CHP’nin yerel seçimlerde uyguladığı başarısız yöntemler izledi ve bunun sonucunda bir OccupyCHP hareketi doğdu.

“Bilindiği üzere Ankara’da yerel seçimlerin hemen ertesinde birtakım gariplikler oldu, oy sayımı durdu. Bunun üzerine bir grup genç oylarına sahip çıkmak amacıyla CHP Genel Merkezi’ne akın ettiler. Oyların sayılması için gecelerini gündüzlerine kattılar. İşte CHP’nin kendi içerisinde kurması gereken sistemi yine bu gençler oraya gidip sağladılar.”

OccupyCHP hareketini başlatan gençler, CHP’nin uzun zamandır bir değişime ihtiyacı olduğunu, ancak bunu CHP’nin kendi içerisinde yapamayacağını farkettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Onlar yapamazsa, biz gider onları değiştiririz.”

HAREKETİN LİDERİ YOK

‘CHP’yi işgal’ adı altında toplanıp partiyi değiştirmeyi amaçlayan gençlerin bir lideri yok. Tamamen gönüllülerden oluşuyor. Bir isme bağlı değiller, hepsinin ortak düşüncesi, CHP’nin değişmesi gerektiği. Hiçbiri CHP’li değil. 8 Nisan Salı günü CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırının ardından “Genel başkanınıza yapılan saldırıyı kınıyoruz” diyerek Kılıçdaroğlu’nun kendi genel başkanları olmadığını bir kez daha belirttiler.

Çok yeni olan bu oluşumun gönüllüleri, ortak bir yol haritası belirlemek için ilk toplantısını 12 Nisan’da Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde yapacak. Herkesin görüşünü açıklayabileceği bir formatta gerçekleşecek olan toplantıyla eşzamanlı olarak İstanbul’da da bir forum düzenlenecek. ‘CHP’yi işgal etmek’ için yapacaklarına ve detaylı programlarına, bu forumlarda karar vermeyi planlıyorlar. Forum çağrısının sloganı ise;“Toplanın arkadaşlar, güzel bişey deniycez!”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım