Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Gençlik Kolları İl Başkanları Genel Merkez’de Bir Araya Geldi

01 Haziran 2014 - 249 views
Ana Sayfa » Gençlik » CHP Gençlik Kolları İl Başkanları Genel Merkez’de Bir Araya Geldi

serdar-celik-chp-mersin

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İl Başkanları CHP Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıda Mersin İl Başkanı Serdar Çelik “alternatif örgütlenme” modelleri konulu sunumunu yaptı.

Gençlik Kolları Genel Başkanı Yıldız “Bir kez daha altını çiziyoruz. Mesele iki ağaç meselesi değildir. Mesele cumhuriyetin değerlerine, temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye, hukuk devletine, bağımsız yargıya  sahip çıkmak, 19 milyon gencin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları dile getirmek. Gruplaşan Türkiye’de ayrılıkları değil barışı savunabilmek ve yeni bir kent vizyonunu ortaya koyma meselesidir” dedi.

chp-genclik

CHP Genel Merkezi bahçesinde gençlik kolları il başkanlarıyla birlikte basına açıklama yaparken, “Biz CHP Gençlik Kolları olarak kutuplaşan bir Türkiye değil,  barışçıl bir Türkiye için, AKP faşizminin, AKP cuntasının, AKP’nin acımasız yaşattığı genç ölümlerin son bulması için, kadrolarımızla tüm vilayetlerde ve ilçelerde yeni Türkiye hayalini kuran tüm genç arkadaşlarımızı bu gün vereceğimiz mücadeleyle alanlara bekliyoruz, yanımıza bekliyoruz ve onlarla beraber aydınlık yarınlara doğru yürümek istiyoruz. Bu eylemlerimiz Türkiye demokratik bir ülke konuma gelene kadar  sürecektir” diyen İrfan İnanç Yıldız’ın konuşması şöyle ;

“Bugün Türkiye’nin gündemi başka, bu ülkenin de gündemi başka ve Türkiye’de ne yazık ki sosyolojik ve demokratik anlamda en yüksek rakamı oluşturan ama genç işsizliğin yetişkin işsizliğinin iki katı olduğu bir ülkede yaşamak zorunda kalan 19 milyon gencin bugün 1 yıl önce tarih yazdığı önemli bir gün ve önemli bir gündem.

Bugünden itibaren 1 yıl önce 31 Mayıs’ta İstanbul’da ve çeşitli illerde başlayan Taksim bölgesindeki yeşil alanı korumak, bu yeşil alana sahip çıkmak üzere 10-15 insanla başlayıp 77 ilde yaklaşık 5 milyon insanın katıldığı toplumsal gösterilerde, barışçıl gösterilerde demokratik hakkını sergilemek isteyen anayasanın ona verdiği en demokratik kanunu, hakkını sokakta kullanan vatandaşlarımızın ve 5 milyon vatandaşımızın onlarla beraber yüreği evde atan insanlarımızın tarih yazdığı bir gündür.

Bugün biz 1 yıl boyunca ifade ettik ve anlattık mesele iki ağaç meselesi değildir. Mesele iki ağaçla beraber yürütülen ufacık bir noktaya indirilebilecek bir siyasi konu değil. Mesele cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak. Temel hak ve özgürlükler düşünce çerçevesinde bu ülkeyi genişletmek, demokrasiye sahip çıkmak, yargıya sahip çıkmak. 19 milyon gencin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları dile getirmek. Gruplaşan Türkiye’de ayrılıkları değil barışı savunabilmek ve yeni Türkiye tahayyüllünü ve yeni bir kent vizyonumuzu ortaya koyma meselesidir.

1 yıl önce Gezi süreci başladığında süreç siyasi partilerin üstünde bir süreçti ve Türkiye siyasetinin tarihine baktığınızda siyasi tarihin sıkışmış ve sıkışan noktaları da siyasi kurumların toplumun değil toplumun siyasi kurumları yönettiği bir halk harekataydı ve halk süreciydi.

Bu sürecin içinde tabi ki orta yaşlı, emekli, annelerimiz, babalarımız bizden yaşça büyük insanlarda vardı. Ama bu sürecin omurgasını bu ülkenin gençleri oluşturdu. Bu ülkenin gençleri tüm siyasilere ve siyasi otoritelere ve siyasi bürokratlara da şunu gösterdi; siyasetin yeni bir dile, yeni bir anlayışa, yeni bir kimliğe, genç bir revizyona ve yeni muhalefet tarzına ihtiyacı olduğunu ispat etti ve herkesin yapılmaz dediği, herkesin duvar yazılarıyla bu ülke değiştirilemez dediği bir noktada dünya gündemini kilitledi ve dünyanın gözlerini Türkiye’ye çevirdi.

1 yıl boyunca vermiş olduğumuz mücadelenin haklılığı ne yazık ki üzülerek söylüyoruz ki hala ortada. 1 yıl boyunca süren genç ölümler, genç yaralılar, gözünü kaybeden arkadaşlarımız, şehit düşen kardeşlerimiz, demokrasi ve devrim yolunda diğer genç arkadaşımın daha rahat yaşama alanı ve koşullarda hayatını devam ettirebilmesi için ölüme bilerek giden tüm genç arkadaşlarımız bugün tekrardan onları sizlerin önünde rahmetle anıyoruz ve onların mücadelesini yaşatacağımızı söylüyoruz.

Türkiye’nin gelinen bu siyasi noktasında Türkiye’de bir sıkışmışlık var. Bu sıkışmışlığı Türkiye’nin gençleri, CHP’nin gençlik kolları aşacak. Türkiye’nin önemli siyasi forumlarında da CHP Gençlik Kolları Genel Merkezinin il başkanlarıyla beraber Pazar günü gerçekleştireceği toplantılarda bir cumhurbaşkanı formülü, 19 milyon genci anlayabilen ve onların sorunlarını yaşatabilen, onların sorunlarına çözüm bulabilen bir cumhurbaşkanı olması gerektiğini arkadaşlarımızla beraber rapor hazırlayıp sizlere sunacağız.

Türkiye’nin diğer siyasi forumlarında il gençlik kollarımızla birlikte Soma’da kaybettiğimiz vatandaşlarımızı, Soma’da yaşana ölümler sonucunda babasız kalan genç kardeşlerimizin acısını unutmadığımızı tekrar göstereceğiz.

Biz CHP Gençlik Kolları olarak her zaman özgürlüğün ve mücadelenin alanda ve sokakta  biliyoruz. Türkiye’de yeni bir siyaset anlayışı için, Türkiye’de kadroların değişmesi için, Türkiye’nin önünün açılması ve kutuplaşan bir Türkiye değil barışçıl bir Türkiye için, AKP faşizminin, AKP cuntasının, AKP’nin acımasız yaşattığı genç ölümlerin son bulması için kadrolarımızla tüm vilayetlerde ve tüm ilçelerde inanan ve yeni Türkiye hayalini kuran tüm genç arkadaşlarımızı bu gün vereceğimiz mücadeleyle alanlara bekliyoruz, yanımıza bekliyoruz ve onlarla beraber aydınlık yarınlara doğru yürümek istiyoruz ve bizim için her gün mücadelemiz devam edecektir ve bu eylemlerimize Türkiye’de demokratik bir ülke konumu gerçekleşene kadar sürecektir”

chp-genclik2CHP’li gençler Gezi Direnişi’nin 1. Yılında Ankara‘da alanlara çıktı…

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız Gezi direnişi’nin 1. yılında 81 ilden gelen CHP Gençlik Kolları başkanları ile Tandoğan’nda toplanılarak Ethem Sarısülük’ün Kızılya’da vurulduğu alana kadar toplu yürüyüş yaptılar. Yürüyüş güzergahında yol boyunca sloganlar atıldı. “Bitmedi kavgamız devam edecek, Gezi şehitleri ölümsüzdür, Kölelik düzenine hayır” sloganları halkın desteği ile sokaklarda çınladı. Güzergahtaki güvenlik önlemlerinin artırıldığı dikkat çekerken buna rağmen gençlerin yoğun katılımla eylem devam etti. Bin kadar gencin yer aldığı yürüyüşte Ethem Sarısülük ün vurulduğu alana gidilerek karanfiller, mumlar, ekmek bırakılarak barış güvercinleri uçuruldu.

Alanda bir konuşma yapan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi kurumların toplumu yönettiği değil, toplumun siyasi kurumları yönlendirdiği dönemdeyiz. Bir yıl önce başlayan meselenin 2 ağaç meselesi değil bir demokrasi, özgürlük, cumhuriyet kazanımlarını savunma ve genç yeni bir Türkiye meselesi olduğu ortadadır. Üzülerek tarihsel haklılığımızın ortada olduğu mevcuttur. Gezi şehitlerimizden sonra Ok Meydanın da kaybettiğimiz Uğur kardeşimizin katliamında da gördük ki can evlerimiz olan Cem evlerine kurşun girmiştir.”

Yıldız konuşmasının sonunda “CHP Gençlik Kolları bir sene önce olduğu gibi bundan sonra da demokrasi mücadelesinde alanlarda olacak yılmadan çalışacaktır.” dedi.

chp-genclik3

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım