Dolar : Alış : 4.8357 / Satış : 4.8444
Euro : Alış : 5.6599 / Satış : 5.6701
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin34°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

29 Ekim 2014 - 127 views
Ana Sayfa » Güncel » CHP Mersin İl Başkanı Özyiğit Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

29-ekim-abdullah-ozyigit

CHP Mersin İl Geçici Kurul Başkanı Abdullah Özyiğit, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını yaptığı yazılı bir basın açıklaması ile kutladı.

Özyiğit, “ Değerli Cumhuriyet Partililer ve Değerli Mersin Halkı

Bugün Cumhuriyetimizin 91. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkunu yaşıyoruz. Hepimizin, milletimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

Milli Mücadele döneminde, Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıktıktan sonra başlattığı Kurtuluş Savaşının zaferle kazanılmasından sonra 29 Ekim 1923 yılında “ Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği CUMHURİYET, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer vatandaş, devleti de tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız çok büyük bir dinamizm kazanmıştır.

Cumhuriyet, ümmetçilik yerine ulusçuluğu, kulluk yerine yurttaşlığı, kişi iktidarı yerine ulus iktidarını, bağnazlık yerine çağdaşlığı ve ulus devletini seçenlerin kurduğu bir rejimdir.

Cumhuriyet, bilgisizliğe, yobazlığa, yoksulluğa karşı verilen savaşın adıdır. Hedefi çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak olan Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin temeline, Laiklik ilkesini de yerleştirmiştir. Laiklik ilkesi, din ve dünya işlerini ayırarak toplumu ve devleti çağdaş bir kimliğe kavuşturmuştur. Türk milleti laiklik sayesinde inancını özgürce yaşamaktadır.

Ülkemiz, Atatürk’ün getirmiş olduğu ilkelerle de dünyanın en saygın ülkelerinden biri, haline gelmiştir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşmekte olan en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi, ver milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk ilke ve devrimlerini koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır. Yüce Atatürk, “ Arkadaşlar, efendiler ey Türk Milleti. İyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.” Diyerek izlenmesi gereken yolu göstermiştir. Ve yine akıl ve bilimin önemine işaret ederek “ ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır “ diyerek vurgulamıştır.

Cumhuriyet ile barışık olmayan bazı oluşumların Çağdaş Türkiye görüntüsü ile örtüşmediği apaçık ortadadır. Bu oluşumlar, dini siyasete alet ederek ve eğitim alanında bir takım çabalar içine girdikleri gözlemlenmektedir. Din siyasete alet edilmemesi, gereken kutsal bir olgudur. Dindarlar ile din duygularını kötüye kullanmak isteyenler iyi ayırt etmelidir. Türkiye hiçbir zaman çağ dışı bir ülke olmamıştır ve olmamalıdır. Bunun için Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş eğitim yapısı korunmalıdır.

Değerli Cumhuriyet Partililer ve Değerli Mersin Halkı,
Ulusal birliğimizin ve egemenliğimizin korunması, geleceğimiz açısından çok önemlidir ve ayrılık yaratmak isteyenlere hiçbir biçimde fırsat verilmemelidir. Gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz, her zaman Atatürk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmış emanetin bekçiliğini yapmıştır. Hiçbir kötü emel, Türkiye Cumhuriyetine zarar veremeyecek ve yüreği yurt sevgisiyle dolu Türk Milletinin gücü karşısında tutunamayacaktır. Cumhuriyetin aydınlanmacı ruhunu ilk günkü gibi sürdürmek, bu Cumhuriyeti kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur.

Bu duygu ve düşünceler ışığında milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucu olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.”dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım