Dolar : Alış : 4.8420 / Satış : 4.8507
Euro : Alış : 5.6320 / Satış : 5.6421
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin33°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP Mersin Örgütlerinden Yolsuzluk Protestosu

20 Ekim 2014 - 92 views
Ana Sayfa » Güncel » CHP Mersin Örgütlerinden Yolsuzluk Protestosu

chp-mersin-yolsuzluk-protesto1

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütleri 81 ilde 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına verilen takipsizlik kararını protesto etti.

Geçtiğimiz günlerde il yönetiminden 13 kişinin istifa etmesiyle düşürülen ancak Genel Merkez tarafından henüz kesin kararı verilmeyen İl Başkanı Faruk Akar, yolsuzluk ve rüşvet olayları hakkında alınan takipsizlik kararını kınadı.

Basın açıklamasına CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer’in yanı sıra ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasında İl Başkanı Akar şu ifadelere yer verdi.

“ Sayın Basın mensupları, bu gün Türkiye’de adaletin kamu vicdanını sızlattığı bir güne tanık oluyorsunuz. Bundan bir süre önce Eylül 2012 tarihinde bir ihbarla başlayıp, savcı Celal Kara’nın sorumluluğunda devam eden soruşturma aradan geçen bunca zamana ve tamı tamına üç savcı değiştirdikten sonra, Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna takipsizlik kararı verildi.

Savcı Ekrem Aydıner’in vermiş olduğu takipsizlik kararı, Cumhuriyet tarihimize hukuktaki yüz karamız olarak geçecektir.
Hükümetin de bizzat dört bakanının ve üç bakan çocuğunun davanın ana şüphelileri olduğu düşünülürse, dünyada demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu kadar şüphenin oluştuğu, hakkında bu kadar güvensizlik duyulan kişilerin bir araya geldiği hükümet mensupları hakkında gerekli idari ve hukuki işlemler yapılıp, gerekli cezaların verilmesi lazımdı.

Ancak yolsuzluğa ve rüşvete aşina olan bu hükümet yetkilileri hakkında açılan soruşturmalar kapatılmış, takipsizlik kararı verilmiş, vicdanlar bir kez daha sızlatılmıştır. Bizzat dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlunun da adının geçtiği, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlarından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın adı soruşturma dosyasına geçmiş, ayrıca bildiğiniz gibi bu bakanlardan üçünün çocukları da soruşturmaya dahil edilmiştir. Evlerinin yatak odalarında yüklü miktarda ayakkabı kutularında nakit para yakalanmış, bu paraların sayılması için para sayma makineleri bulunmuş, bunlar bizzat devletin resmi organlarınca kayıt altına alınmıştır. Elde edilen video görüntüleriyle, rüşvet alış verişleri tespit edilmiş, telefon dinleme tapeleri ile rüşvet ve yolsuzluktan elde edilen paraların nasıl ortadan kaldırılacağı ile ilgili görüşmeler ortaya çıkmıştır. İranlı genç yaştaki bir tüccar olan Rıza Zerrab’la, dönemin başbakan ve bakanları ile bunların çocuklarının ilişkileri, para alış verişleri kamuoyunda infiale neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir zaman bu kadar rencide edilmemiş, hukuk hiçbir zaman bu kadar ayaklar altına alınmamıştır. Gözaltına alınan 71 tutukludan 24’ünün tutuklandığı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yolsuzluk ve rüşvet ilişkisiyle töhmet altında bırakan soruşturma, açık ve birçok net delile rağmen, suçun oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiştir.

Bu gün buraya siyah çelenk bırakıyoruz, çünkü siyaset kirlenmiş, hukuk kirlenmiş, hukuk tecavüze uğramıştır. Türkiye Cumhuriyeti kendisine karşı eğitim, sağlık, askeri, hukuk ve birçok alanda yapılan kalkışmayı takip etmektedir. Günü geldiğinde bu kalkışmaya alet olan tüm kişi ve kurumlarla hesaplaşmayı yapabilecek güçtedir. Bir çok sahte belge ve sahte ihbarla soruşturma açan, vatansever birçok asker, aydın, yazar ve siyasetçiyi yoktan yere cezaevlerinde çürüten bugünün iktidarı yaptıkları yanına kar kalacak sanıyorsa yanılıyor. Hiç kimsenin yaptığı, yanına kar kalmaz. Adalet mutlaka bir gün tecelli edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

chp-mersin-yolsuzluk-protesto2 chp-mersin-yolsuzluk-protesto3 chp-mersin-yolsuzluk-protesto4

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım