Dolar : Alış : 3.8275 / Satış : 3.8344
Euro : Alış : 4.5128 / Satış : 4.5210
HAVA DURUMU
hava durumu

Mersin18°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 53 Kategoride 931 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP’de Aday Belirlemede Yeni Düzenleme

24 Aralık 2014 - 23 kez görüntülendi.
Ana Sayfa » Güncel » CHP’de Aday Belirlemede Yeni Düzenleme

chp-aday-belirleme

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi aldığı kararla 2015 milletvekili seçimleri için aday belirleme yönetmeliğinde düzenleme yaptı.

Aday belirleme yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, 550 milletvekili adayının yüzde 15’inin ”Merkez Yoklaması” yoluyla belirlenmesi yöntemi revize edilerek, yüzde 15’lik genel merkez kotasını bir seçim çevresinin tümü için kullanılabilecek olan Parti Meclisi’ne yeni bir alternatif sunuldu.

Buna göre PM, ön seçim, aday veya eğilim yoklaması yaptığı seçim bölgelerinde, genel merkez için ”boş sıra” ayrılabilecek. Örneğin 7 milletvekili çıkartan bir seçim bölgesi için PM, ”İlk iki sıra adayını merkez yoklaması yoluyla ben belirleyeceğim” kararı alacak; karar aldığı seçim bölgesinde ön seçim ya da aday yoklaması mücadelesine giren isimler, ilk iki sıranın sonrası için yarışacak.

Böylelikle 550 milletvekili adayının 115’i Genel Merkez tarafından belirlenebilecek. Çünkü yeni yönetmelikle birlikte genel başkanın yüzde 5 oranındaki atama yetkisi de gözönüne alındığında sayı 115’e çıkıyor. Genel Merkez yüzde 20 oranında kontenjan kullanmış oluyor.

CHP PM’de yönetmelik değişirken bir madde daha eklendi. Bu maddeye göre, milletvekili adayları için önseçimin yanı sıra eğilim yoklaması da yapılabilecek. Son kararı ise CHP PM bir sonraki toplantıda verecek.

Kaynak: Gerçek Gündem

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Yazılım