CHP’nin Maskeli Yolsuzluk Pankartı Savcılık Kararıyla İndirildi

0
570

yolsuzluk-rusvet-chp-afis

(Yenişehir Gündem Özel) Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye genelinde 17-25 Aralık’ta yaşanan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarıyla ilgili gelişmeleri protesto etmek amacıyla il ve ilçe başkanlıklarına astığı ve üzerinde eski bakanların maskeli resimlerinin bulunduğu pankart afişlere müdahale gecikmedi.

CHP’nin “17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası” olsun mesajıyla hazırladığı İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler, AB Eski Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Eski Erdoğan Bayraktar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın maskeli resimlerinin bulunduğu afişlerin billboardlarda ücretli olarak yayınlanması çeşitli gerekçelerle engellenmişti. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, duruma tepki göstererek ve gerekirse kendilerinin ayaklı billboard olacaklarını söylemiş ve örgütlerin kendi imkanlarıyla  bu afişleri Türkiye’nin her ilinde binalarına asacaklarını belirtmişti. CHP örgütleri alınan karar ile yolsuzluk afişlerini il ve ilçe örgütlerine asarak yolsuzluklarla ilgili yasaklara ve engellemelere boyun eğmeyeceklerini gösterdiler. Yolsuzluk afişleri büyük ilgi görürken, eski bakanların maskeli resimlerinin afişte yer almasıyla ilgili şikayetler de gecikmedi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Aydın illeri başta olmak üzere bir çok ilde gelen şikayetler üzerine savcılık kararı çıkarılarak afişlerin polis ekipleri tarafından sökülmesiyle birlikte CHP’li gençler tüm illerde benzer afişleri il ve ilçe binalarına asarak tepki gösterdiler.

Dün öğle saatlerinde CHP’li gençlerin Mersin İl Başkanlığı ve Yenişehir İlçe Başkanlığı binalarına yolsuzlukla ilgili afişleri asmasıyla birlikte benzer gelişmelerin Mersin’de de yaşanıp yaşanmayacağı merakla bekleniyordu.

Afişlerin asılmasından bir kaç saat sonra gelen şikayetler üzerine harekete geçen savcılığın aldığı kararla polis ekipleri akşam saatlerinde CHP Mersin İl Başkanlığına gelerek afişi indirdi. Yenişehir İlçe Başkanlığındaki afiş ise bu sabah polis ekiplerince indirildi.

Gelişmeler üzerine açıklamalarda bulunan CHP’li gençler, “Afişlerimizdeki maskeli resimlerle devlet büyüklerine hakaret ettiğimizden bahsediyorlar. Devlet büyüğü yolsuzluk yapar mı? Devlet büyüğü rüşvet alır mı? Başbakanın evinde nasıl ne şekilde bulunduğu belli olmayan milyonlar bir gecede ne amaçla sıfırlanır? Ayakkabı kutularında dolarlar neden saklanır? Yolsuzluk yapanlar, rüşvet alanlar devlet eliyle neden aklanır? Önce bu sorularımıza cevap versinler.” diyerek tepkilerini dile getirip; 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası protestolarının devam edeceğini belirttiler.

chp-mersin-il-pankart1

chp-mersin-il-pankart2

chp-mersin-il-pankart3

chp-yenisehir-pankart1

chp-yenisehir-pankart2

Yenişehir Gündem Özel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here