Dolar : Alış : 3.8275 / Satış : 3.8344
Euro : Alış : 4.5128 / Satış : 4.5210
HAVA DURUMU
hava durumu

Mersin18°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 53 Kategoride 931 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dikkat! Yaz Saati Uygulaması 31 Mart’ta Başlayacak

29 Mart 2014 - 14 kez görüntülendi.
Ana Sayfa » Güncel » Dikkat! Yaz Saati Uygulaması 31 Mart’ta Başlayacak

saatler_31_martta_1_saat_ileri_alinacak

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazartesi günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak.

Saatler, 26 Ekim Pazar günü saat 04.00’ten itibaren de bir saat geri alınacak.

-YAZ SAATİ UYGULAMASINA YEREL SEÇİM AYARI-

Bakanlar Kurulu, yaz saati uygulamasına “yerel seçim” ayarı yaptı. 30 Mart seçimlerinin saatlerin 1 saat ileri alındığı döneme denk gelmesi nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun seçim çalışmalarının etkilenmemesi için saatlerin ileri alınması uygulamasını bir gün erteleme kararı aldı.

Buna göre bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazartesi (Pazar günün Pazartesi gününe bağlayan gece) günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak.

Ancak akıllı telefonlar ve bilgisayarlardaki saatler otomatik olarak değişiyor. Bu sebeple seçimlerin yapılacağı pazar günü (yarın) cep telefonları ve bilgisayarların saatleri bir saat ileri olabilir. Seçimlerde sıkıntı yaşanmaması için bu duruma da dikkat edilmesi gerekiyor.

Saatler, 26 Ekim Pazar günü saat 04.00’ten itibaren de bir saat geri alınacak.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedefleniyor.

-TATİL-

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde oy sayımı geç saatlere kadar sürecek. Seçim sonrası sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerekirken bunu göz önünde bulunduran Milli Eğitim Bakanlığı da okulların bir gün tatil edilmesi kararı aldı. 31 Mart tarihinde okullar tatil olacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Yazılım