Fikri Sağlar: “Delege, Yönetime Mesaj Verdi”

0
38

fikri-saglar-delege-mesaj

Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek Parti Meclisi’ne giren Fikri Sağlar, CHP yönetimine seslendi. Sağlar, “Delege yönetime ‘desteğimiz koşulsuz değil. Değişiklik istiyoruz’ mesajı verdi” dedi.

CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda 60 kişilik Parti Meclis’ine lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek giren dört isimden biri olan Fikri Sağlar, delegenin genel başkana verdiği mesajın iyi okunması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun 944 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterilmesine rağmen 740 oy almasını bir mesaj olarak yorumlayan Sağlar, “204 delege ‘Size kayıtsız şartsız destek vermiyoruz’ demiştir. Taban dediğimiz örgütten gelen oylardan umarım genel başkan bir ders çıkartır” dedi.

Fikri Sağlar, kurultaydaki tabloyu şöyle yorumladı: “18. Olağanüstü Kurultay anlamlı mesajlar veriyor. CHP son 15 yılda ilk defa çift genel başkan adaylı bir kurultay yaptı. Bu bence önemli ve anlamlı bir durum. Ayrıca PM listesi için bu kadar çok adayın başvurması parti içinde bir dinamizm olduğunun göstergesi. Ama en önemlisi mevcut genel başkana parti delegasyonu dört yıldır uygulamalarından dolayı artık daha dikkatli olması gerektiği sinyalini verdi.

TAM DESTEK YOK

Mesela 944 delege ‘aday olabilirsin’ imzası verdi ama 204’ü genel başkan olması için oy vermedi. Taban dediğimiz örgüt delegasyonundan gelen oylar önemliydi. Muharrem İnce’nin kurultay konuşmasının delegeyi ne kadar etkilediği konusunu bir kenara bırakırsak görülen tablo için şu yorum yapılabilir. Delege Kılıçdaroğlu’na ‘Bakın sizin yaptığınıza kayıtsız, şartsız destek vermiyoruz. Mutlaka arada bir değişiklik yapılmalı, sizin düşüncelerinizin tam tersinde de talep var’ demiştir. Bu parti içi değerlendirmeden inşallah ders çıkarılır. Genel Başkan artık parti politikalarını olması gerektiği gibi yapar.”

BEKAROĞLU PM’DE

CHP’de Çankaya İlçe Seçim Kurulu kararıyla Mehmet Bekaroğlu ve Sencer Ayata ‘cinsiyet kotası’ndan Parti Meclisi’ne girdi. Cinsiyet kotası uygulaması nedeniyle seçimlerde 60 kişilik PM’ye girmek için yeterli oyu alan Ali Özcan ise liste dışı kaldı Yerine kendisinden daha az oy almış Sera Kadıgil girdi. Cinsiyet kotasındakı kesin karar ile Kılıçdaroğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım liste dışı kalmış oldu.

GÜLER YILMAZ – TARAF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here