Dolar : Alış : 4.8357 / Satış : 4.8444
Euro : Alış : 5.6599 / Satış : 5.6701
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin34°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gazi Anaokulu’nda Dini Seminer Verildi: “Anne Ben Ölmek İstiyorum”

28 Nisan 2016 - 175 views
Ana Sayfa » Eğitim » Gazi Anaokulu’nda Dini Seminer Verildi: “Anne Ben Ölmek İstiyorum”

Mersin Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yenişehir İlçe Müftülüğü arasında imzalanan ‘Değerler Eğitimi’ protokolü sonrasında Gazi Anaokulu’nda çocuklara verilen dini içerikli seminer velilerden tepki çekti.

5 yaşındaki çocuk anaokulundan dönünce “Anne ölmek istiyorum. Ölüm çok güzelmiş. Günahsız olunca cennete gidiyormuşsun” dedi. Bu sözler karşısında şoke olan aile bunun, ‘Değerler Eğitimi’ adı altında devlet görevlisinin verdiği eğitimden kaynaklandığını öğrendi.

‘ANNE BEN ÖLMEK İSTİYORUM’

Mersin Gazi Anaokulu’na giden 5 yaşındaki çocuk, eve döndüğünde “Anne ben ölmek istiyorum, günah işlemeden ölünce cennete gidiliyormuş, cennet çok güzelmiş” dedi. Şoke olan aile, okula giderek öğretmen ve müdür ile görüştü.

‘ÇOCUĞUN KAFASI KARIŞTI’

Anne E.K. Hürriyet’e şunları söyledi: “Öğretmenler kendilerinin de tasvip etmediğini, ancak bir şey yapamadıklarını söylüyor. Bu konuda ailelerin onayı alınmadan çocukların dini eğitime katılmalarına tepki gösterdik. Büyük çocuklar için belki olabilir ama 5 yaşında çocukların kafasını karıştırmak doğru değil” dedi.

MÜFTÜLÜK: Kutlu doğum için anlattık

Mersin Yenişehir İlçe Müftülüğü görevlileri, programın kutlu doğum haftası nedeniyle yapıldığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Özellikle cennet anlatılmamış, ama değerlerimiz anlatılırken iyilik yapan, kimsenin hakkını yemeyenlerin hem bu dünyada iyi insan olacağını hem de vakti gelip ölünce cennete gideceğini söylemişler.”

MİLLİ EĞİTİM: Art niyetliler cımbızlamış

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz konunun incelendiğini ve Müftülük’ten yanıt beklendiğini belirtti. Amacın çocuklara sorumluluk, misafirperverlik gibi değerlerin anlatılması olduğunu söyleyen Çelebiyılmaz “Cennet ve ölüm üzerine konuşma soru üzerine olmuş ve öğretmenler rahatsız edici bir şey olmadığını söylüyor. Ama bazı art niyetli kişiler bu bölümü cımbızlamış” dedi.

EĞİTİM-İŞ: Pedagojik eğitimleri yok

EĞİTİM-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar “Müftülük görevlileri diyorlar ama kim bunlar? Pedagojik eğitimleri olmayan kişiler. Müftülük’ten gelen bu görevliler, nasıl oluyor da anaokulu öğrencilerine eğitim veriyor? Çocuklarda ancak 11 yaşından sonra soyut kavramlar oluşuyor. Bu tür bilgiler, telafisi zor sonuçlar doğurur” dedi.

 

‘ÇOCUKLARIMIZIN DİNİ İSTİSMARINA KARŞIYIZ’

Eğitim-İş Başkanı Hakan Boyar ise ölüm ve ölümden sonraki yaşamın anaokulu yaşındaki çocuklarda telafisi zor durumlara neden olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda bu tip olaylar sıkça yaşanmaya başlandı. Acaba bu bir proje mi? Burası pilot olarak mı seçildi? Çocuklarımızın dini ve vicdani istismarına karşıyız. Çocuklarımızın üzerinden ellerini çekmelerini istiyoruz.”

Gazi Anaokulu Müdür Yardımcısı Hatice Kartal ise yaşanan olayları yalanlayarak seminerde öğrencilere merhamet, insan sevgisi, hayvan sevgisi ve paylaşmanın güzellikleri ile ilgili konuların anlatıldığını söylemekle yetindi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Mersin Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek şunları söyledi:

“Bizim bilgimiz dışında bir konferans. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen bir konferans. Olayın basına yansımasından sonra inceleme başlattık. Soruşturma da akabinde başladı. Valilik gerekli görürse soruşturma genişletilecek” dedi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım