Dolar : Alış : 4.8357 / Satış : 4.8444
Euro : Alış : 5.6599 / Satış : 5.6701
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin34°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gençlik Kolları Başkanı Ali Öztürk Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

29 Ekim 2014 - 77 views
Ana Sayfa » Güncel » Gençlik Kolları Başkanı Ali Öztürk Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

ali-ozturk-chp-yenisehir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ali Öztürk: “Atatürk’ün yolundan gidenler cumhuriyetin geçmişi ile değil geleceği ile ilgili konuşmak durumundadır.” dedi

Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün konuşmaları ve yazıları incelendiğinde kendisinin en çok kullandığı kavramın “istikbal” olduğunu görebiliriz. Atatürk’ün gençliğe verdiği önemle istikbal kavramı birbirini tamamlamaktadır. Bu nedenle artık Atatürk’ün yolundan gidenler cumhuriyetin geçmişi ile değil geleceği ile ilgili konuşmak durumundadır.

Fizik kanunları, her türlü maddenin zaman ilerledikçe eskiyeceğini söylemektedir. Bu olgu genişletilerek cumhuriyet ve devrim gibi soyut kavramlar için de kullanılabilir. Devrimlerin en büyük düşmanı da karşı devrimler değil zamandır. Zamanla devrimci kuşağın yerini alan yeni kuşağın yerini alan nesillerin devrimci kuşakla aynı dinamizmi sürdürmeleri, devrimleri kalıcı kılabilmektedir. Bu nedenle büyük devrimciler yeni nesillere büyük önem atfetmişlerdir. Tarih, kendi ekollerini oluşturamayan ve nesillerini yetiştiremeyen, sadece önderinin ömrüyle sınırlı devrimler ve hareketlerle doludur. Mustafa Kemal’in, bu olgunun farkında olduğunu şu sözlerinden anlayabilmekteyiz: “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Bu noktada tartışılması gereken konu, cumhuriyetin kazanımlarının payidar kalıp kalamadığıdır. 91. yaşını kutladığımız cumhuriyetin tarihi boyunca bu kazanımları yok etmek isteyen karşı devrimci akımlar veya bizzat Mustafa Kemal’in ağzından, ” İstikbalde dahi bu hazineden mahrum etmek isteyecek” odaklar bulunmuştur. Karşı devrimci unsurların gücüne ve mevkiine bakarak Türkiye Devriminin yenildiğini söylemek büyük hata olacaktır. Zira yukarıda da bahsedildiği gibi devrimler ancak zamana karşı yenilebilirler. Bu açıdan bakıldığında Türkiye Devrimi’nin ve cumhuriyetin hala dinamik olduğunu görebiliriz. Cumhuriyetin felsefesini savunan sivil toplum hala etkin bir şekilde görevini sürdürmekte ve toplumun dikkatini çekebilmekte, örgütlü halde eyleme geçebilmektedir. Özellikle Haziran 2013 boyunca süren ve yurdun geneline yayılan protesto gösterileri bu iddanın ispatıdır.

CHP MERSİN YENİŞEHİR İLÇE GENÇLİK ÖRGÜTÜ olarak diyoruz ki, 100. yaşına yaklaşan cumhuriyetin iç dinamiklerini kendisini korumakta ve onun gelecek nesillere aktarımını sağlayabilmektedir. Bu iç dinamikleri harekete geçiren güç ise cumhuriyeti korumakla görevli olan nesillerin içinde yanan devrimin meşalesidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım