Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüseyin Çamak “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı Kutladı

01 Temmuz 2015 - 175 views
Ana Sayfa » Güncel » Hüseyin Çamak “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı Kutladı

huseyin-camak-chp

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak yayınladığı mesajla Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutladı.

Kapitülasyonlar sonucunda yabancı gemilere tanınan kabotaj ayrıcalığının Lozan Barış Antlaşması ile kaldırılmasının ardından 1 Temmuz 1926 yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kendi karasularımızda egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz önemli bir günün 89. yıldönümünü kutluyoruz.

3 tarafı denizlerle çevrili olan ve dünya üzerinde önemli iki boğaza sahip ülkemiz için Kabotaj Kanunu denizlerde kazanılmış bir Kurtuluş Savaşı değerindedir. Aynı zamanda ekonomik anlamda bağımsızlığımızı kuvvetlendirmeyi ve ülkemizdeki denizciliğin gelişimini de amaçlayan bu kanun ile birlikte “Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmü getirilerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtilmiştir.’

Ülkemizin en önemli ticari limanlarından birine sahip olması nedeniyle Kabotaj kanunu Mersin’imiz için de büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde denizciliği daha modern seviyelere taşıyarak, Türkiye’nin özel konum avantajlarını doğru şekilde kullanabilirsek denizciliğin ülke ekonomisine olan katkısını arttırabilir ve ülke olarak denizcilikte daha çok söz sahibi olabiliriz.

Bu özel günü bize kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bağımsızlık mücadelemize katkı sunan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anarak; denizcilerimizin ve halkımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

CHP Mersin Milletvekili
Dr. Hüseyin ÇAMAK

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım