Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüseyin Çamak: “Sivas’ın Ateşi Hâlâ Yüreğimizde Yanıyor”

02 Temmuz 2015 - 116 views
Ana Sayfa » Güncel » Hüseyin Çamak: “Sivas’ın Ateşi Hâlâ Yüreğimizde Yanıyor”

huseyin-camak-2-temmuz-sivas

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, 33 aydının öldürüldüğü Madımak katliamının 22. yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gelen yazar, ozan ve aydınların kaldığı Madımak Oteli gericiler tarafından organize bir saldırıyla ateşe verilmişti. Laikliğe, aydınlanmaya, özgür düşünceye, barışa ve insanlığa karşı yapılan bu saldırı tarihimizin karanlık sayfalarına yazılırken, 33 Can’ımız da yanarak ve dumandan etkilenerek yaşamını yitirmişti.

Aradan 22 yıl geçmesine rağmen Sivas’ın ateşi ilk günkü gibi yüreğimizde yanıyor. Yıllarca süren Madımak davasında failler adaletten kaçırıldı. Sanıkların avukatları AKP’de milletvekili oldu, hatta bakanlık yaptı. Bu davanın AKP iktidarı döneminde de zaman aşımına uğratılması ise vicdanlara işleyen derin bir yaradır. İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz.

Olayın aydınlatılması, yaraların sarılması için verilen kanun teklifleri ve önergeler maalesef her defasında AKP’lilerin oylarıyla reddedilmiştir. Madımak Oteli’nin “Utanç Müzesi” olması talebi karşılık bulmamıştır. Hatta Madımak Oteli önünde gerçekleştirilmek istenen anma etkinlikleri dönem dönem çeşitli gerekçelerle engellenmiştir. Mevcut hükumet yaraları sarmak bir yana üzerine tuz basmıştır.

Ülkeyi karanlığa götürmek isteyen zihniyetlere karşı birlik ve beraberlik içinde omuz omuza mücadele edeceğiz. Benzer acıların bir daha yaşanmaması için toplumu ayrıştırmadan, ötekileştirmeden; mezhepsel ve etnik farklılıklarımızı bir zenginlik kabul ederek bu topraklarda huzur ve barış içinde yaşamaya devam edeceğiz.

Madımak’ı anmak ve bu insanlık suçunun hesabını sormak vicdan sahibi her bireyin görevidir. Bizler de gerek Meclis’te gerek sivil hayatımızda 33 Can’ın hesabını sormaya devam edeceğiz ve Madımak Oteli’nin “Utanç Müzesi” olması ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Sivas’ta yitirdiğimiz Canlar’ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum. Unutmadık, unutturmayacağız…

CHP Mersin Milletvekili
Dr. Hüseyin ÇAMAK

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım