Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin31°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstihdam Fuarında Taşeron İşçilerden Eylem

15 Ekim 2014 - 89 views
Ana Sayfa » Güncel » İstihdam Fuarında Taşeron İşçilerden Eylem

istihdam-fuari-eylem

İmece Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde sözleşmesi biten firmalarla sözleşme yenilememesi nedeniyle işsiz kalan taşeron işçiler, “Bu fuarda iş var” sloganıyla hayata geçen 4. Mersin İstihdam Fuarı’nda eylem yaptı. Pankart açarak Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı protesto eden işçiler, polis tarafından fuara alınmadı.

Salona girmelerine izin verilmedi

Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen 4. Mersin İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın açılışına işçilerin eylemi damga vurdu. Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen fuarda, salonda açılış töreninin gerçekleştirildiği esnada fuarın girişine gelerek pankart açan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şubesi üyesi çok sayıda işçi, slogan atarak Başkan Burhanettin Kocamaz’a tepkilerini dile getirdi. İşçilerin önü Sergi Sarayı’nın bahçesinde açılan standın yanında kesildi. Olay yerine çok sayıda Çevik kuvvet polisi ve TOMA araçları geldi.

“Kölelik sistemi istemiyoruz”

İşsiz kalan taşeron işçiler, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz dışarıya çıktıkları esnada alkışlar, ıslık ve sloganlarla seslerini duyurmaya çalıştı. Bu esnada fuara gelen bazı kişilerde işçilere destek olmak amacıyla işçilerin yanına geldi. İşçiler adına bir açıklama yapan Genel İş Sendikası Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Güleryüz, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle işten atılan bin üzerinde DİSK Genel-İş üyesi işçi olduğunu aktardı. İşten atılan işçilerin derhal işe başlatılmalarını istediklerini ifade eden Güleryüz, “2014 yılında kölelik sistemi istemiyoruz. Herkes ekmeğini, işini, aşını istiyor. Biz bugün görmek istemeyen gözlere, duymak istemeyen kulaklara bu sorunumuzu duyurmak ve göstermek için buradayız. Bu sorun sadece bu taşeron şirketlerinde çalışan işçilerin sorunu değil. Bu sorun, başta mülki amirimiz Sayın valinin, büyükşehir belediye başkanı ve bütün belediye yönetimlerinin sorunudur. Bu sorunun derhal çözülmesini istiyoruz, bu işçilerin işe başlatılmasını, evine ekmeğini, aşını götürmesini istiyoruz. Bütün Mersin kamuoyuna DİSK Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu adına saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz ve bu mücadelemizi işçi arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar devam ettireceğimizi, eylemlerimizin süreceğini Mersin kamuoyuna buradan ilan ediyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından bir süre daha slogan atan taşeron işçiler, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: http://www.mersinimecehaber.com/mersin/bu-fuarda-eylem-var-h2033.html

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım