Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadın Meclisi’nde İlk Hedef “Emek Pazarı”

20 Kasım 2014 - 101 views
Ana Sayfa » Güncel » Kadın Meclisi’nde İlk Hedef “Emek Pazarı”

yenisehir-kent-konseyi-kadin-meclisi

Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” basın bildirisi yayımlandı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararıyla ilan edilen gündür. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde yaşanan bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabel kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun ”Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabel kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler.

Kadınlar genellikle şiddet görmeleri nedeniyle boşanmak istemektedirler. Bu şiddet fiziksel, duygusal ya da cinsel şiddet olarak kendini göstermektedir.

Kadına yönelik şiddet son yıllarda ülkemizde artış göstermesiyle birlikte tüm dünyada sorun olarak görülmeye devam etmektedir.
Devletten defalarca koruma istediği halde korunmayan ve şiddete maruz kalmaya devam eden hatta öldürülen birçok kadın bulunmaktadır. En kısa zamanda kadına şiddet uygulayan ve öldürenlere caydırıcı ağır cezalar gelmeli ve derhal ‘Kadın Bakanlığı’ kurulmalıdır.

Kadın erkeğin ailenin birer parçası ve çocukların onların eğitimi ile ‘iyi insan, iyi vatandaş’ olma yolunda daha mutlu ve sağlıklı ilerleyecekleri üzerinde durulmalıdır. Ve o küçücük masum çocukların hayatlarını ‘babası, annesini öldürmüş’ bir insan olarak devam ettirmeleri önlenmelidir.

Biz, Mersin Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak ‘Kadın Emek Pazarı’ kurmaktan başlayarak kadınlara destek vereceğimizi duyururuz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım