Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kızkalesi, İstanbul Miniatürk’te Yerini Aldı

18 Kasım 2015 - 125 views
Ana Sayfa » Belediye » Kızkalesi, İstanbul Miniatürk’te Yerini Aldı

kizkalesi-miniaturk

Mersin’in önemli tarihi eserlerinden biri olan Kızkalesi, Miniatürk’te yerini aldı.

Aynı zamanda Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (METAB) Başkanı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın girişimleriyle Kızkalesi, İstanbul Haliç’te bulunan Miniatürk’te sergilenmeye başlandı.

2003 yılında hizmete giren ve toplam 128 eserin sergilendiği Miniatürk’te, Mersin’e ait hiçbir tarihi ve kültürel eserin yer almaması üzerine harekete geçen Başkan Kocamaz, Mersin’in tanıtılması açısından tarihi bir adım attı ve Kızkalesi Miniatürk’te yerini aldı.

Yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği ve bunun dörtte birini yabancı ziyaretçilerin oluşturduğu Miniatürk’te, ilk defa Mersin’e ait bir eser sergileniyor.

Gerçek boyutunun 1/25 ölçeğinde küçültülmüş maketi ile Miniatürk’te yerini alan Kızkalesi, ilk olarak 5 dilde, daha sonra da 20 dilde yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak.

Miniatürk’ü ziyaret ederek, Kızkalesi maketini inceleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve METAB Başkanı Burhanettin Kocamaz,“Türkiye’de ve yurtdışında bulunan önemli tarihi ve kültürel eserlerin sergilendiği Miniatürk’te Mersin gibi 10 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir kültür kentinden hiçbir eserin yer almaması üzerine girişimlerde bulunarak, çalışmalarımıza başladık. Başvurumuzu yaparak, gerekli izinleri aldıktan sonra METAB olarak çalışmalarımızı tamamladık ve Kızkalesi Mersin’in ilk eseri olarak sergilenmeye başlandı” dedi.

Mersin’in tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Kentimizin sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanıtılması bizim için çok önemli. Miniatürk’ü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bu anlamda, Mersin’in tanıtımın yapılması açısından burası doğru bir yer. Bu tanıtımları gerçekleştirmek için Mersin Büyükşehir Belediyesi ve METAB olarak her türlü oluşumda yer alarak, bu tür çalışmalara katkı sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, Kızkalesi’nin Miniatürk’te sergilenmesinin Mersin için önemli olduğunun altını çizerek, “Mersin’de yer alan diğer tarihi ve kültürel değerlerimizin de burada yer alması ve tanıtılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım