Dolar : Alış : 3.7994 / Satış : 3.8062
Euro : Alış : 4.6666 / Satış : 4.6750
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin19°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kızkalesi Miniatürk’te Yerini Alacak

17 Temmuz 2015 - 39 views
Ana Sayfa » Güncel » Kızkalesi Miniatürk’te Yerini Alacak

mersin-kiz-kalesi

Mersin’in en önemli simgesi ve Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızkalesi, İstanbul Haliç’te bulunan ve 128 tarihi eserin sergilendiği Miniatürk’te yerini alacak.

Tarihi ve kültürel değerler bakımından zengin olan Mersin’in Miniatürk’te hiçbir eserinin yer almaması Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı harekete geçirdi. Miniatürk ile yapılan protokol sonucunda, Mersin’in en önemli tarihi eserlerinden biri olan Kızkalesi yılda bir milyon ziyaretçisi olan Miniatürk’te sergilenecek. Böylece Kızkalesi’nin tüm güzelliğini ve hikayesini dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçiler tanımış olacak.

Kızkalesi’nin minyatürünün hazırlandığını ve en kısa zamanda Miniatürk’te yerini alacağını belirten Başkan Kocamaz, “Mersin, üzerinde bin bir medeniyetin yaşadığı ve bu medeniyetlerin eserlerini barındırdığı tarihi bir hazine. Bu eserlerin milyonlarca ziyaretçisi olan Miniatürk’te yer almayışı bizi üzüyordu. Göreve başlar başlamaz girişimlerde bulunduk, anlaşmalar sonucunda Kızkalemizi artık Miniatürk’e gelen tüm dünya insanları görecek ve tanıyacak. Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kızkalesi tam 9 farklı dilde ziyaretçilere anlatılacak” dedi.

Miniatürk sayesinde Kızkalesi’nin bilinirliliğinin ve ziyaret yoğunluğunun artacağına vurgu yapan Başkan Kocamaz, Mersin’in tarihine sahip çıkma ve tüm dünyaya tanıtma anlamında yaptıkları çalışmaların bunlarla sınırlı kalmayacağını belirtti.

Kızkalesi, sadece Mersin’in değil, tüm Türkiye’nin turizme açılan tarihi mirası

Kızkalesi, derin tarihi geçmişi ve hikayesindeki gizemi ile aslında sadece Mersin’i değil, bu topraklarda yüzlerce medeniyeti içinde barındıran tüm Türkiye’nin zengin tarihi mirasını dünyaya gösteriyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kızkalesi gibi tarihi medeniyetlerin bıraktığı kültürel varlıkları korumak için verdiği destekleri sürdürüyor.

Hristiyanların ibadet yeri olan St. Paul Kuyusu, Alahan Manastırı ve Mamure Kalesi’nin de Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer aldığını belirten Başkan Kocamaz, bu tarihi eseri de dünyaya tanıtmak ve bu gibi tanıtıcı platformlarda yer almak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in görkemli sütunlarını oluşturan tarihi antik kent Soli Pompeipolis kazılarına maddi destek verdiklerini belirten Başkan Kocamaz, “Mersin tarihinin güzelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla Antik kentlerin bakımı ve tanıtımı için tüm çalışmalara destek veriyoruz. Silifke’deki Olba Antik Kent civarında bakım ve onarımı yapılacak ören yerlerini belirledik. Tarsus’taki Taşkuyu Mağarası’nın turizme daha iyi hizmet etmesi için de çevre ve yol çalışmalarını iyileştirdik. Kızkalesi’ne giden yolların asfaltlama çalışmalarını yaptık. Birçok çok yerden turistin geldiği, Eshab-ı Kehf’i çevre düzenlemesi ile hak ettiği değere kavuşturduk. Medreselerimizi bakım onarım çalışmaları ile yine tarihe kazandırdık” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım