Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin 5. Uluslararası Narenciye Festivali başlıyor

05 Kasım 2014 - 142 views
Ana Sayfa » Etkinlikler » Festival » Mersin 5. Uluslararası Narenciye Festivali başlıyor

narenciye-festivali

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret Borsası, Akdeniz, Yenişehir, Toroslar ve Mezitli İlçe Belediyeleri ve Narenciye Tanıtım Grubu’nun birlikte yürüttüğü bu yıl 15-16 Kasım tarihleri arasında Adnan Menderes Bulvarı’nda düzenlenecek olan Mersin 5. Uluslararası Narenciye Festivali bilgilendirme toplantısı HiltonSa Otel’de düzenlendi. Portakal, limon ve mandalinalarla süslenen toplantı salonunda bu yılın hareketli figürlerinden timsah, katılımcılar tarafından oldukça ilgi gördü.

Mersin 5. Uluslararası Narenciye Festivali bilgilendirme toplantısına Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim genç, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’in yıllık 15 milyar dolar gelirinin 750 milyon dolarlık kısmının narenciye sektörü tarafından karşılandığını söyledi.
Narenciyenin Mersin’in ana omurgası olduğunu kaydeden Özdemir, 50 bin kişiye de istihdam sağladığını, yaratılan katma değerin ise 1,5 milyar TL olduğunu kaydetti.

Ordu-Giresun için fındık, Rize için çay ne anlama geliyorsa, Mersin için de narenciye aynı anlama geldiğinin altını çizen Özdemir, “Biz Narenciye Festivalini düzenlerken bu gerçeklerden hareket ettik.

Mersin için, Mersinliler için, narenciye sektörü için çıktığımız bu yolculukta hedeflerimize birer birer ulaşıyoruz. Hedeflerimize ulaştıkça yeni hedefler belirliyoruz. Mersin’in gülen yüzünü tüm dünyaya göstermeye başladık. Akdeniz kültürünü ortak paydamız yaptık. Mersinlilik bilincinin gelişmesini ana hedeflerimiz arasına aldık. Turizm potansiyelimizi harekete geçirmeyi uzun vadeli hedefimiz yaptık.

Mersinlileri bir araya getiren, iki gün süreli bir şenlik ortamı yarattık. Halkımız festivalimize sahip çıktı. Festivalimiz Mersin’in en büyük buluşma merkezi haline geldi. Sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşları olarak el ele, iş birliği içinde böylesine büyük bir organizasyonu gerçekleştirdik. Birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirdik. Ünlü şarkıcıların, artistlerin ve magazin sayfalarını süsleyen yıldızların gölgesine sığınmadan festival yapılabileceğini gösterdik” dedi.

Festival yerel kaynaklarla finanse edildi

Mersin 5. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin yerel kaynaklarla finanse edildiğinin altını çizen Özdemir, “Mersin Büyükşehir Belediyesi 300.000, Mersin Ticaret Borsası 200.000, Akdeniz Belediyesi 100.000, Mezitli Belediyesi 100.000, Toroslar Belediyesi 100.000, Yenişehir Belediyesi 100.000, Narenciye Tanıtım Grubu 50.000 TL katkı sağladı” ifadelerini kullandı.

Mersin ve Mersinliler için gayret gösteriyoruz

Bu yıl daha görkemli bir festival hazırladıklarını kaydeden Özdemir, şunları söyledi:
“Bu yıl daha görkemli bir festival yapmayı planladık. Narenciye ürünleri kullanarak yaptığımız süslemelerle 70 dönümlük festival alanımızda bir narenciye dünyası yaratıyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi yerli ve yabancı gruplarımız çok renkli ve çok sesli bir coşku seli oluşturacaklardır. Ülkemizde ilk ve tek olan narenciye temalı defilemiz, narenciye renklerinin canlılığını ve enerjini yansıtacaktır.

Mersin’deki kamu kurumları, özel sektör firmaları ve sivil toplum örgütleri açacakları stantlar ve yapacakları ikramlar ile adeta bir açık hava fuarı oluşturacaklardır. Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz ödüllü satranç ve fotoğraf yarışmalarının büyük ilgi görmesini bekliyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi okullarda narenciye ürünleri dağıtmaya devam ediyoruz. Bu yıl bir başka ilki daha gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Festival haftasında, AVM’lerimiz ve mağazalarımızda indirim haftası düzenliyoruz. Tüm AVM’lerimizi ve mağazalarımızı bu projemize destek vermeye çağırıyoruz. Festivalimize katılmak isteyen, ‘Mersin’de ben de varım’ diyen ve Mersin’de bu da varmış dedirtmek’ isteyen herkese kapımız açıktır. Harcanan emek, ziyaretçi sayısı, gösteri ve aktivitelerin zenginliği, kullanılan alanın büyüklüğü, yabancı gösterici sayısı, narenciye ürünleri ile yapılan süsleme çalışmaları, açılan stant ve yapılan ikramlar narenciye temalı defilemiz, yarışmalar ve daha nice etkinliklerle çok güzel bir organizasyon yapmaya çalışıyoruz. Mütevazi bir bütçe ve amatör ruhla, Mersin ve Mersinliler için gayret gösteriyoruz.”

Özdemir, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, tüm Mersin halkını festivale davet etti.

Mersin denilince akla gelen sembollerin başında narenciye gelir

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise; bu yıl 15-16 Kasım tarihleri arasında Adnan Menderes Bulvarı’nda düzenlenecek olan 5. Uluslararası Narenciye Festivali’nin Mersin’e hayırlı olmasını diledi. Her aşamada emeği geçen herkese teşekkür eden Kocamaz, “Mersin’i marka şehir haline getirmemizde önemli bir etkinlik olarak gördüğümüz bu festivalin şehrin ismine yakışır bir şekilde geçmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. 15-16 Kasım’da dikkatleri şehrimizin üzerine toplayan bu etkinliği başarı ile gerçekleştireceğiz. Her geçen yıl olgunlaşarak bugünlere gelen Narenciye Festivali’nin 10. 20. yıllarını görmesini temenni ederim” dedi.

Festivalin kalıcı olması için herkesin etkinliğe sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken Kocamaz, “Festivalin başındaki Mersin kelimesi bu etkinliği yaşadığı yer, işi gücü, mesleği ne olursa olsun tüm Mersinlilere ait bir organizasyona dönüştürüyor” şeklinde konuştu.
Narenciye sektörünün Mersin’in geleceğini üzerinden planladıkları 3 ana unsurdan biri olduğunu kaydeden Kocamaz, TÜİK verilerine göre Türkiye’de üretilen 3,5 milyon ton turunçgilin yüzde 30’unun Mersin’den karşılandığını söyledi. Narenciyenin Mersin’de özel bir yere sahip olduğunun altını çizen Kocamaz, “Mersin denilince akla gelen sembollerin başında narenciye gelir. Narenciye Festivali Mersin’in marka değerine katkısı nedeniyle sahiplenilmeyi hak eden bir etkinliktir. Festivale 200 binin üzerinde katılım bekliyoruz. Etkinliğimizin Mersin’in adına yakışır şekilde geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Mersin, narenciye ile özdeşleşmiş bir kent

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da, Mersin’in 400 bin hektar üzerindeki alanda yılda 5 milyon ton tarımsal üretimi ile ülkemizin tarımsal üretimde en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi. Mersin’in bir tarım kenti olduğuna dikkat çeken Çakacak, “Mersin geçmişten bugüne Türkiye’nin küçük bir örneği ise ekonomik anlamda da içerisinde bulundurduğu sektörleri ile ülkemizin küçük bir
örneğidir” dedi.

Mersin’in Türkiye genelinde narenciye üretiminde önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Çakacak, “Mersin, narenciye ile özdeşleşmiş bir kent. Bunu uluslararası alanda da duyurmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlerleyen yıllarda Narenciye Festivali’nin daha iyi yerlere geleceğini düşündüğünü belirten Çakacak, “Mersin 5. Uluslararası Narenciye Festivali’nin en önemli kazanımlarından biri Mersin’in tüm dinamiklerini bir araya getiriyor olmasıdır. Yalnızca bu kısmı bile festivalin önemini vurgulamaktadır” dedi.

Festivale katkı sunan tüm kuruluşlara teşekkür eden Mersin Valisi Özdemir Çakacak, tüm Mersinlileri festivale katılmaya davet etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım