Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı: “1 Mayıs, emekçilerin alın teri ve kanları ile yazılmış bir gündür.”

01 Mayıs 2016 - 157 views
Ana Sayfa » Güncel » Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı: “1 Mayıs, emekçilerin alın teri ve kanları ile yazılmış bir gündür.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, yayınladığı mesajla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutladı.

Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mesajı şöyle:

1 Mayıs,  yüzyıllardır süren emek mücadelesinin simgeleşmiş tarihsel adıdır. “1 Mayıs tarihi” emekçilerin alın teri ve kanları ile yazılmıştır. İnsan emeği tarih boyunca sömürülmek istenmiştir. İnsanlık tarihi bir tarafta sömüren ve diğer tarafta sömürüye karşı olanların mücadelesinin tarihidir.

Günümüzde, dünyada ve ülkemizde emek sömürüsü yöntem değiştirmekle beraber sürmektedir. Buna karşı olarak da emekçi; tarlada, fabrikada, hastanede ve daha birçok alanda, daha güzel yarınların hayallerini kurarak mücadeleye devam etmektedir.

Türkiye’de emekçilerin neredeyse yarısı kayıtsız çalıştırılmaktadır. Sendikalaşma, işten atılmanın sebebi olmaktadır. İktidar bunları görmezden gelmekte ve hatta teşvik etmektedir. 12 yıldır taşeronlaşmanın son hızla arttığı ülkemizde, güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın önü açılmıştır. Emekçi, kuralsız çalıştırılmanın bedelini hayatıyla ödemektedir. Emeğin bu kadar ucuz olduğu ülkemizde bugünkü iktidarın kötü politikaları sonucunda işçi cinayetlerinde dünya lideridir.

Emek en yüce değer olduğu halde emeği ve emekçiyi hiçe sayan AKP zihniyeti, çok yakında işçilerden gerekli cevabı alacaktır. Hayat güvencesi bile olmadan evlerine bir parça ekmek götürme çabasında olan işçilerimiz, gün sizlerin günüdür!

Emekçinin üretimden gelen gücünü kullanması en doğal hakkıdır. Baskı ve şiddetle emekçinin taleplerini bastırmak isteyen AKP Hükümeti 1 Mayıs’ın kutlanmaması için adeta işçisine ve halkına karşı savaş mevzileri kazmaktadır. Bu düşmanlığı boşa çıkarmak, barışı hâkim kılmak tüm Türkiye’nin görevidir.

Barış, özgürlük, demokrasi ve adalet için,

Savaşsız bir dünyada, sömürüsüz, insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam için

Çocuklarımıza devredeceğimiz daha iyi bir dünya için

Taşeronlaşmaya karşı durmak için,

İşçilerin birliği ve kardeşliği için

İşsizliğe son vermek için,

Hep birlikte alanlardayız.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım