Dolar : Alış : 4.8357 / Satış : 4.8444
Euro : Alış : 5.6599 / Satış : 5.6701
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin34°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı “Çalışan Gazeteciler Günü”nü Kutladı

10 Ocak 2016 - 97 views
Ana Sayfa » Güncel » Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı “Çalışan Gazeteciler Günü”nü Kutladı

aytug-atici-10-ocak-calisan-gazeteciler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Aytuğ Atıcı’nın mesajında; “Mesleklerini yüreklerinde yaşayarak, hayatlarının her alanında demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren; yarınlara en büyük miras olarak onurlarını taşıyarak, güçlünün değil haklının yanında saf tutan tüm gazetecilerin; Abdi İpekçi’lerin, Uğur Mumcu’ların, Metin Göktepe’lerin, Hrant Dink’lerin canlarını ortaya koyarak verdikleri kavganın adıdır bugün.

Yaşamın kendisini her boyutu ile halkın bilgisine sunarak etkileşimi ve denetimi sağlayan gazeteciler demokrasinin olmazsa olmaz parçasıdır. Sadece mesleğinin gereğini yaptığı için gazetecilerin tutuklanması, kaçırılması, tutsak edilmesi, işinden kovulması ve öldürülmesi gazetecilere uygulanan baskı ve şiddeti acı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Gerçeklerin açığa çıkmasından korkanların acizliği arttıkça baskı ve şiddet de ne yazık ki artmaktadır. Düşünce özgürlüğüne karşı tahammülü olmayan, söyleyecek sözü ve fikri olmayanlar karşıdakini yok etmeyi seçmektedir.

Gazetecilik mesleğinin gereklerini yerine getirip halkın gerçekleri öğrenmesini sağladıkları için Silivri Cezaevinde tutsak edilen Cumhuriyet Gazetesi yazarları Can Dündar ve Erdem Gül’ün baskılar karşısında kalemlerini teslim etmeyerek verdikleri onurlu mücadele gazetecilik mesleğini ve Çalışan Gazeteciler Günü’nü daha da anlamlı kılmaktadır. Özgür aklı kuşatarak kalemleri hapsetmeye çalışan zihniyeti ve gazetecilere uygulanan her türlü baskıyı en güçlü şekilde kınıyorum.

Demokrasinin yerleşmesi yolunda ihtiyaç duyduğumuz bağımsız basın mücadelesi için dayanışmanın ve direnişin büyütüleceğini umut ediyor; özgür kalabilen, kalemini eğip bükmeden mesleğini onuruyla yapan tüm gazetecilerin gününü kutluyorum.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım