Mersin Tantuni Festivali 22 Haziran’da

0
205

mersin-tantuni-festivali

Mersin’in yöresel lezzetlerinden tantuninin tanıtımı için bu sene “ilk kez” düzenlenecek olan Mersin Tantuni Festivali 22 Haziran’da Barış Meydanında. Festivalde, 1 liraya satılacak olan tantuniden elde edilecek gelir, hayır kuruluşuna bağışlanacak.

Mersin Alakart Aşçılar Derneği tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi, çeşitli dernekler ve iş adamlarının desteğiyle 22 Haziran’da, Barış Meydanı’nda gerçekleştirilecek festivalde 10 tantuni ustası hünerlerini sergileyecek.

tantuniDernek başkanı Özcan Narşap, festivalin Türkiye’de ilk kez gerçekleştirileceğini belirterek, etkinlik sayesinde kentin yöresel tadını tanıtacaklarını söyledi.

Festival hazırlıklarının devam ettiğini anlatan Narşap, şöyle konuştu: “Etkinliğimize yoğun katılım olmasını bekliyoruz. Hazırlıklarımızı da bu yönde yapıyoruz. Çalışmaların büyük bir bölümünü tamamladık. Belediyelerimiz, odalar, iş adamları gereken desteği sunuyor. Tantuni esnafımız da katkı sağladı. Festivalin tanıtımına yönelik reklamlarımız 4 Haziran’da başlayacak. 22 Haziran’a sayılı günler kala hazırlıkları hızlandıracağız.”

Narşap, festivalde yaklaşık 15 bin vatandaşa tantuni tattıracaklarını ifade ederek, “Tantunileri ücretsiz dağıtacaktık ancak yaşanacak izdihamı da düşünerek elde edilecek geliri bir hayır kurumuna bağışlama kararı aldık. Tantuniyi, içecekle 1 liradan satışa sunacağız ve gelirini hayır kuruluşuna bağışlayacağız” dedi.

Yoğurtlu Tantuni De Tanıtılacak

tantuni2Tantuni ustası Sedat Sönmez de yöresel lezzette dana eti tercih edildiğini belirterek, “Sinirleri ayrılan eti ince ince doğrayıp, 15-20 dakika haşlıyoruz. Toz biber yağ ile tavada kızartıp, domates, soğan ve maydanoz katarak servis ediyoruz” diye konuştu. Tavuk eti, dana eti ve biftekten yapılan tantuninin yoğurtlu çeşidini de denediğini anlatan Sönmez, festivalde bu lezzeti de tattıracaklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here