Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü’ne 4 Bin Fidan

25 Mart 2014 - 177 views
Ana Sayfa » Çevre » Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü’ne 4 Bin Fidan

meu-fidan

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüs alanına 4 bin fidan dikildi. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen  fidan dikim etkinliği, üniversite öğrencilerinin yanı sıra Mersin’deki bazı anaokulu, ilköğretim okulu ve lise öğrencilerinin de katılımıyla gerçekleşti.

24 Mart Pazartesi günü yapılan fidan dikimi öncesinde bir tören düzenlendi. Törene, Rektör Prof. Dr. Suha Aydın ile Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, üniversitemiz genel sekreteri Prof. Dr. Burak Çimen, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Aydın ormanların öneminin defalarca vurgulanması gerektiğini söyleyerek küçücük hesaplar için çok güzel ormanlık alanların talan edilebildiğine dikkat çekti ve öğrencilere hitaben “Güzel çocuklar! Sizler büyüdüğünüz zaman bu anlayışı ortadan kaldırın. Ülkemizi yemyeşil, zümrüt gibi bir alana çevirin” dedi.

4 milyon metrekarelik Çiftlikköy Kampüs alanının tamamına yakınının şu an yeşil ve ağaçlık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, üniversite ilk kurulduğunda bu alanın çorak ve ağaçsız olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek kendi gayretimizle gerekse Orman Bölge Müdürlüğü’nün işbirliğiyle bu alanı yemyeşil hale getirdik. Toplamda 300 bine yakın ağaç diktik. Gördüğünüz alan bu sayede yemyeşil oldu. Şimdi sizlerin de gayretiyle 4 bin ağaca daha kavuşacağız. Onları toprakla buluşturmak kadar yaşatmak için de gayret göstermeliyiz. İstediğiniz zaman üniversitemize gelip ağaçlarınıza bakabilir, onları sulayabilirsiniz.”

Doğal parklar kadar ve doğal parklardaki canlıların da korunması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Aydın aynı şekilde sokaklardaki kedi ve köpeklerin de korunması gerektiğinin altını çizdi. Üniversite kampüsünde aşılı kedi ve köpeklerin serbestçe dolaşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, kampüs içerisine Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayvan barınağı yapıldığını söyledi ve barınakla ilgili bilgi verdi. Öğrencilerin istedikleri zaman barınağı ziyaret edebileceklerini de belirten Prof. Dr. Aydın, miniklere, doğaya ve hayvanlara yaklaşım konusunda büyüklere örnek olmaları tavsiyesinde bulundu.

Daha sonra söz alan Orman Bölge Müdürü Abit Baca ise, 1975 yılından bu yana 21 Mart’ın Dünya Ormancılık Günü olarak kutlandığını belirterek Türkiye ve Mersin’deki ormanlık alanlar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkiye’de 21.7 milyon hektar orman alanı bulunduğunu, bu alanın Türkiye’nin toplam alanının yüzde 27.7’sini kapladığını kaydeden Baca, bir ülkenin orman zengini olabilmesi için yaşanan ortamın yüzde 30’unun ormanlarla kaplı olması gerektiğine dikkat çekti.

Mersin’de 860 bin hektar civarında ormanlık alan olduğunu ve Mersin’in ormanlık alan bakımından Türkiye genelinde dördüncü sırada yer aldığını belirten Baca, “Mersin 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ağaçlandırma bakımından Türkiye birincisi olmuştur. Ancak, mevcut ormanlık alanımızın yüzde 47’si bozuk durumdadır. Ormanlık alan bakımından dördüncü sırada olsak da nitelik olarak 11’inci sıradayız. Bu konuda biraz daha gayret göstermek zorundayız” dedi.

Mersin’in bitki türü ve biyolojik çeşitlilik açısından zengin olduğuna dikkat çeken Baca, “Orman sadece ağaç topluluğu değildir; bir ekolojik sistemdir. İklim ve hava-su dengesini kurması açısından orman son derece büyük bir öneme sahiptir. Orman yok olursa topraklarımız, sularımız ve tüm yaşam kaynağımız yok olur. Bu konuda çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmeliyiz” diyen Baca, orman ve yeşil olgusunun zayıfladığına, bu bilincin gençler ve çocuklar üzerinde daha da yaygınlaştırması gerektiğine vurgu yaptı. Baca son olarak Mersin Üniversitesi’nin 32 bin öğrencisi de dahil olmak üzere Mersin’deki toplam 36 bin üniversite öğrencisi için gerek kampüs alanında gerekse Mersin’in farklı ormanlık bölgelerine ağaç dikileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Mersin Üniversitesi Dans ve Jimnastik Topluluğu tarafından halk dansları gösterisi yapıldı. Dikim alanına geçmeden önce, Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şube Müdürlüğünden Şef Harun Günay, fidan dikim tekniği hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Mersin Üniversitesi ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen fidan dikim etkinliği kapsamında, Teknopark binasının güney kısmında bulunan 25 dönümlük alana, içerisinde fıstık çamı, mavi selvi ve kara selvi gibi türlerin bulunduğu 4 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fotograf : İhsan Bıçakcı  – www.mersin.edu.tr

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım