Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin Üniversitesi’nden Engelsiz Öğrenci Çalıştayı

12 Kasım 2015 - 169 views
Ana Sayfa » Eğitim » Mersin Üniversitesi’nden Engelsiz Öğrenci Çalıştayı

engelsiz-ogrenci-calistayi

Mersin Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi tarafından düzenlenen Engelsiz Öğrenci Çalıştayı’nın bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. 6 Kasım 2015 tarihinde Bilgi Erişim Merkezi Salonu’nda yapılan çalıştay, engelli öğrencilere sorunlarını ifade edebilecekleri bir ortam sağladı.

Çalıştayda ilk olarak Engelsiz Yaşam Birim Sorumlusu Ayhan Gökmen, daha sonra ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Mertcan birer konuşma yaptı. Engelli haklarına ilişkin genel bir konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Mertcan, engellilere yönelik ayrımcılığın günlük konuşma dilinde dahi yer aldığını söyledi ve eşitlik ilkesinin önemine işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Mertcan konuşmasında, engellilerin dezavantajlı koşullardan çıkarılması için yapılacak düzenleme ve uygulamaların önemine dikkat çekti.

Çalıştay süresince engelsiz üniversitenin önemi, hukuk sistemindeki engelli hakları, engelli bireylerin eşit koşullarda bir yaşam sürebilmesi için yapılacak düzenlemeler, toplumun bilinçlendirilmesi, engelli öğrencilerin üniversitede karşılaştıkları sorunlar, engeller ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştayda ele alınan ana başlıklar; ‘kamu farkındalığını artırma’, ‘eğitimcilerin farkındalığının sağlanması’, ‘engelsizlerin eğitimi’ ve ‘öğrenciler arasında farkındalık yaratma’ oldu.

Çalıştaya; Mimarlık, İletişim, Fen-Edebiyat Fakültesi, İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nden öğrenciler ve öğretim elemanları katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım