Mersin Üniversitesi’nden Engelsiz Öğrenci Çalıştayı

0
48

engelsiz-ogrenci-calistayi

Mersin Üniversitesi Engelsiz Yaşam Birimi tarafından düzenlenen Engelsiz Öğrenci Çalıştayı’nın bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. 6 Kasım 2015 tarihinde Bilgi Erişim Merkezi Salonu’nda yapılan çalıştay, engelli öğrencilere sorunlarını ifade edebilecekleri bir ortam sağladı.

Çalıştayda ilk olarak Engelsiz Yaşam Birim Sorumlusu Ayhan Gökmen, daha sonra ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Mertcan birer konuşma yaptı. Engelli haklarına ilişkin genel bir konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Mertcan, engellilere yönelik ayrımcılığın günlük konuşma dilinde dahi yer aldığını söyledi ve eşitlik ilkesinin önemine işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Mertcan konuşmasında, engellilerin dezavantajlı koşullardan çıkarılması için yapılacak düzenleme ve uygulamaların önemine dikkat çekti.

Çalıştay süresince engelsiz üniversitenin önemi, hukuk sistemindeki engelli hakları, engelli bireylerin eşit koşullarda bir yaşam sürebilmesi için yapılacak düzenlemeler, toplumun bilinçlendirilmesi, engelli öğrencilerin üniversitede karşılaştıkları sorunlar, engeller ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştayda ele alınan ana başlıklar; ‘kamu farkındalığını artırma’, ‘eğitimcilerin farkındalığının sağlanması’, ‘engelsizlerin eğitimi’ ve ‘öğrenciler arasında farkındalık yaratma’ oldu.

Çalıştaya; Mimarlık, İletişim, Fen-Edebiyat Fakültesi, İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nden öğrenciler ve öğretim elemanları katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here