Mersin Üniversitesi’nden Mezunlara Görkemli Uğurlama

0
68

meu-mezuniyet1

Zorlu bir eğitim-öğretim dönemini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan yaklaşık 5 bin 200 Mersin Üniversiteli öğrenci, düzenlenen görkemli törenle yeni yaşamlarına uğurlandı. 24 Haziran Salı günü gerçekleşen törende mezunlar; sevinç, gurur ve heyecanını törene katılan aileleri, hocaları ve arkadaşlarıyla paylaştı.

İlk tören Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Alanı’nda başladı. Üniversite yönetimi, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı törende rektör Prof. Dr. Suha Aydın tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşu gerçekleştirildi.

meu-mezuniyet2

Tören Mersin Üniversitesi Stadyumu’nda devam etti. Buradaki törene Rektör Prof. Dr. Suha Aydın’ın yanı sıra, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, Baro Başkanı Alpay Antmen, rektör yardımcıları Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Prof. Dr. Yüksel Özdemir ve Prof. Dr. Mustafa Aksan, genel sekreter Prof. Dr. Burak Çimen, üniversite kurucu rektörü Prof. Dr. Vural Ülkü, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ömer Uyan, İl Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Nesih Özmen ile mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

meu-mezuniyet3

Öğretim elemanları ve mezun öğrencilerin geçit resmiyle başlayan tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Törende başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok sayıda bakan, milletvekili ve rektörün kutlama mesajı yer aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Aydın, üniversitemizin kurulduğu günden bu yana mezun sayısının 52 bine ulaştığını söyledi. 2013-2014 eğitim öğretim yılında da yaklaşık 5 bin 200 öğrenciyi mezun ettiklerini aktaran Prof. Dr. Aydın, diploma almaya hak kazanan öğrencileri, anne ve babalarını ve onları bu başarıya götüren tüm öğretim elemanlarını kutladı.

meu-mezuniyet4

Üniversitemizin kurulduğu 1992 yılından bu yana üstün çabaları ile bilim dünyasındaki yerini aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, Mersin Üniversitesi’nin, bilimin ışığında ve Atatürkçü çizgiden ödün vermeyen eğitim-öğretiminin ülkemiz kaliteli insan kaynağına katkısının artarak sürdüğünü belirtti.

Toplumun geleceğinde aktif rol alan, sosyal, paylaşımcı ve öz değerlerimizin bilincinde bireyler yetiştirmek için çabaladıklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Başarının yolu; sevgi dolu, paylaşımcı, anlayışlı, sürekli bir takımın bireyi olmaktan geçer. Bu da bize önce toplumsal daha sonra ülkesel başarıyı getirir” dedi.

Eğitimin hayata hazırlık değil, hayatın kendisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aydın, bu anlayıştan hareketle, heyecanlı, dinamik, ama aynı zamanda her adımını sağduyuyla atan bir üniversite olduklarını ifade etti ve Mersin Üniversitesi yönetim kadrosu olarak öğrencilere eğitim-öğretim için gerekli alt yapıyı en iyi şekilde oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Üniversitemizin genç bir üniversite olmasına rağmen, Türkiye’nin köklü üniversiteleriyle rekabet eder durumda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydın, “Üniversitemizde hantal olmayan, sürekli gelişmeye açık bir yapılanma var. Hem akademik hem de fiziki şartlar sürekli iyileşmekte. Üniversitemizde öğrencilerimize bir dünya üniversitesi mezununun sahip olması beklenen bilgi ve genel kültür verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Mezun olan gençlerin ailelerini de kutlayan Prof. Dr. Aydın, sevgi ve saygıyla büyüttükleri çocuklarının layık oldukları başarıya kavuştuklarını söyledi. Kendilerinin de öğrencilerin huzur ve güven içinde öğrenimlerini sürdürmeleri, öğrenciliklerini en güzel şekilde yaşamalarını sağlamak için her türlü olanağı seferber ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Aydın, “Akademik kadromuz, özgüvenleri yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluğu üstlenen, sürdüren ve bunun mutluluğunu yaşayan gençler yetiştirdi. Vermiş oldukları emekten dolayı tüm akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Aydın, mezunların Mersin Üniversitesi’nin saygın ismini gerek eğitimini aldıkları alanla ilgili mesleklerini sürdürürken, gerekse lisansüstü çalışmalarında gururla taşıyacaklarından emin olduğunu söyledi. “İnandığınız yolda bilimin ışığı size rehber olsun. Ne olursa olsun, başınıza ne gelirse gelsin, yaşama dair umudunuz hiç tükenmesin. Hintli şair Tagore’un dizilerindeki gibi ‘Her doğan bebek, Tanrı’nın insanlardan ümidini kesmediğine dair bir işarettir’” diye konuşan Prof. Dr. Aydın, gençlere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Aydın, üniversitemizin 18’inci dönem mezunlarına yaşamın üç anahtarına sıkı sıkı sarılmalarını önerdi ve bunları motivasyon, özgüven ve kendini bilmek olarak sıraladı. Prof. Dr. Aydın, konuşmasını “Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda aydınlık yarınlar için Mersin Üniversiteli kimliğinizi onur duyarak taşımanız ümidiyle. Hepinize, geleceğine umutla bakan, toplumun diğer insanlarıyla dayanışma içinde geçireceğiniz bir yaşam diliyorum” diyerek tamamladı.

meu-mezuniyet5

Öğrenciler adına söz alan Öğrenci Konseyi Başkanı Sevgi Aslan da günümüzde toplumların gücünün eğitimli insanlarla ölçüldüğünü, toplumumuzun da genç kuşakların eğitimine, eğitimli insana büyük önem verdiğini söyledi. Aslan, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Eğitim ki bir milleti ya özgür bağımsız şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete sürükler” sözüyle eğitimin önemine vurgu yaptığını aktardı.

Konuşmasının devamında hocalarına seslenen Aslan, hocalarının kendilerine yaşama daha bilimsel ve objektif bakmayı öğrettiklerini, özgüvenlerini yeniden inşa ederek kendilerine bilim ve sanat yapmak için gerekli donanımı sağladıklarını söyledi. Aslan, hocalarından yalnızca akademik disiplini, sorgulamayı ve eleştirel düşünceyi değil, hoşgörüyü, özgürlüğü, demokrasiyi ve ezber bozma pratiğini de öğrendiklerini ifade etti.

Çocuklarının mezuniyet sevincini paylaşan ailelerin mutluluğunu tahmin edebildiğini söyleyen Aslan, mezunlara yönelik olarak ise şunları söyledi: “Mezun olup hayata atılırken yapmamız gereken, çağa ayak uydurarak ülkemizi ve üniversitemizi, ulusal ve uluslar arası alanda en iyi şekilde temsil etmektir. Ülkemizi bilimsel sosyal ve ticari yeniliklerin öncüsü haline getirmeliyiz. İnanıyorum ki bizler erdemleriyle, yetenekleriyle, başarılarıyla bir bütün olarak anılacak bir kuşağın temsilcileriyiz. En içten duygularımla başarı yolunuzun açık olmasını diliyorum.” Aslan konuşmasını hocalara, ailelere ve törene katılanlara teşekkür ederek tamamladı.

meu-mezuniyet6

Açılış konuşmalarının ardından 2013-2014 eğitim-öğretim yılında dereceye giren öğrencilere plaketlerinin ve başarı belgelerinin takdimine geçildi. Fakülte ve yüksekokul birincilerine plaketleri törene katılan protokol üyelerince verilirken, başarı belgeleri ise rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın ile rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Prof. Dr. Yüksel Özdemir ve Prof. Dr. Mustafa Aksan tarafından takdim edildi.

Fakülte ve yüksekokul ikinci ve üçüncüleri ise başarı belgeleri ile plaketlerini dekan ve müdürlerinin elinden aldı.

Törende ayrıca çeşitli müsabakalarda üniversitemizi temsil ederek başarı elde eden sporculara Genel Sekreter Prof. Dr. Burak Çimen tarafından birer plaket takdim edildi.

meu-mezuniyet7

Tören sonunda eğitimini başarıyla tamamlayan binlerce öğrenci, Onuncu Yıl Marşı eşliğinde kep atarak zorlu eğitim sürecini geride bırakmanın sevincini aileleriyle paylaştı.

Mezunlar Fettah Can’la Coştu

meu-mezuniyet8

Törenin ardından Fettah Can mezuniyet konserinde gençlerle bir araya geldi.

Çiftlikköy Kampüsü Stadyumu’nda öğrenciler ile ailelerinin izlediği açık hava konserinde Can, birbirinden güzel parçalarını sevenleri için seslendirdi. Geceye katılanların da şarkılarına eşlik ettiği Can, sahne performansıyla beğeni topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here