Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin’de Yaşanması Muhtemel Tsunami Tehlikesine Dikkat Çekildi

12 Mart 2014 - 102 views
Ana Sayfa » Bilim » Mersin’de Yaşanması Muhtemel Tsunami Tehlikesine Dikkat Çekildi

mersin-tsunami-jeoloji-selim-inan

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından ‘Tsunami ve Doğu Akdeniz Tsunami Tehlikesi’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim İnan tarafından verilen konferansta, Mersin ve Akdeniz Bölgesi ile ülkemizin diğer kıyı bölgelerinde yaşanması muhtemel tsunami tehlikesine dikkat çekildi.

Japonya tsunamisinin yıldönümü olan 11 Mart tarihinde düzenlenen konferans, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Konferansa, 2011 yılında gerçekleşen Japonya tsunamisinin görüntülerini izleterek başlayan Prof. Dr. İnan, Pasifik Okaynusu’nun batı bölümünde meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin tsunamiye yol açtığını ve özellikle Japonya’da büyük tahribatlar yarattığını söyledi. Prof. Dr. İnan, söz konusu tsunaminin hem Japonya’da hem de dünya üzerinde yarattığı etkilerden şöyle bahsetti: “Pasifik okyanusunda meydana gelen deprem, son yüzyılın beşinci büyük depremiydi. Dünya ekseninin 15 santimetre kaymasına, Japonya adasının ise2,5 metredoğuya kaymasına sebep oldu. 15 bin kişi öldü, 13 bin kişi kayboldu. Fukuşhima bölgesindeki nükleer santrallerde patlamaya ve büyük yangınlara neden oldu. Bu patlamayla ortaya çıkan radyasyonun etkileri halen büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu tsunami, Japonya’da değil de gelişmemiş bir ülkede meydana gelseydi çok daha vahim sonuçlar yaşanırdı.”

Tsunamiyi, deniz yüzeyinin kısa sürede karışması ve buna bağlı olarak dalgalar zinciri oluşturması ve dalgaların kıyıları vurması olarak tanımlayan Prof. Dr. İnan, tsunamiyle oluşan dalgaların karaya doğru yaklaştıkça uzunluğunun azaldığını ve yüksekliğinin arttığını belirterek bunun da daha büyük felaketlere yol açtığını ifade etti. Tsunami dalgalarının genel özellikleri, nasıl oluştuğu, nerede ve ne sıklıkta görüldüğüne dair bilgiler aktaran Prof. Dr. İnan, Pasifik Okyanusu’nda 1900-2011 yılları arasında 800 tsunami gerçekleştiğini, bunlardan 124′ünün yıkıcı olduğunu, 11′inin ise çok geniş alanları etkilediğini kaydetti. Prof. Dr. İnan, kıyıların şekli ve yapıların kalitesine bağlı olarak tsunaminin etkisinin değişebileceğini belirtti.

Türkiye kıyılarında gerçekleşen deprem ve tsunamiler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. İnan, Ege ve Akdeniz’de tsunami olma riskinin oldukça yüksek olduğunun altını çizdi ve Akdeniz’de meydana gelecek tsunamiden etkilenebilecek potansiyel alanlardan birinin de Mersin olduğuna dikkat çekti. Tarihte Mersin kıyılarında tsunami olup olmadığı yönünde bazı araştırmalar yaptığını söyleyen Prof. Dr. İnan, Anamurium ve Soli Pompeipolis’de tsunami yaşandığına dair bazı bulgular tespit ettiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak nükleer santraller konusuna değinen Prof. Dr. İnan, deprem bölgelerinde nükleer santral kurulmasının yanlışlığına dikkat çekti ve temiz enerjinin yaygınlaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım