Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mersin’in Tantunisi Festivalle Tanıtıldı

24 Haziran 2014 - 157 views
Ana Sayfa » Güncel » Mersin’in Tantunisi Festivalle Tanıtıldı

 

mersin-tantuni-festivali

Mersin’in geleneksel lezzeti olan tantuniyi tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli kuruluşların desteği ile Mersin Alakart Aşçılar Gelenek ve Görenekleri Araştırma Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Tantuni Festivali” büyük ilgi gördü. Festivalden elde edilecek olan gelir ise Mersin İdman Yurdu’na bağışlanacak.

Barış Meydanı’ nında gerçekleşen ve 10 tantuni esnafının hünerlerini sergilediği festivale çok sayıda esnaf ve vatandaşın yanı sıra, MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili M.Özgür Sanal katıldı.

Mersin’e has bir lezzet olan tantuninin tanıtımının yeterince yapılamamış olmasının üzüntü verici olduğunu ifade eden, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili M.Özgür Sanal, festivalin gerçekleşmesinde büyük desteği olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, önümüzdeki yıllarda festivali daha kapsamlı yaparak, Mersin’in tantunisini dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini söyledi. Başkanvekili Sanal, “Mersin, konumu, sahip olduğu imkânları, doğal güzellikleriyle Anadolu coğrafyasının en cazip yaşam alanlarından biri olmuştur. Bugün de ülkemizin sanayi, ticaret, tarım ve turizm potansiyeli bakımından en önemli şehirlerinden birisi yine Mersin’dir. Bütün bunların yanı sıra Mersin aynı zamanda, kendisine özgü sosyal ve kültürel yapısıyla da değişik renkleri, tatları içinde barındıran bir şehirdir. Bugün adına festival yaptığımız tantuni de Mersin’in kendisine has tatlarını başında gelmektedir. Birileri ekmek arasına koyduğu köfteyi marka marka bütün dünyaya pazarlarken; maalesef biz tantuni gibi bir tadı, ülkemizde dahi yeterince tanıtamamışız. Ümit ediyorum bu festivalle, Mersinimizin tantunisini önce ülkemize, sonra da dünyaya tanıtacağız. Festivalin kapsamını önümüzdeki yıllarda daha da büyütürsek, yapabileceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

“MERSİN HAK ETTİĞİ KONUMDA DEĞİL”

Konuşmasında Mersin’in sorunlarına değinen Başkanvekili Sanal, Mersin’in en büyük talihsizliğinin; yaşadığı plansız, programsız, vizyonsuz iç göç sorununa en ağır şekilde maruz kalması olduğunu kaydetti. Ürün çeşitliliğiyle ülkemizin en önemli tarım şehirlerinin başında gelen Mersin’in tarım potansiyelinin dikkate alınmadığını, ayrıca sanayi, ticaret ve turizm alanında sahip olduğu imkânların hakkıyla değerlendirilmemiş olduğunu dile getiren Başkanvekili Sanal, “Mersin’in büyüme sürecinde karşılaştığı özensizlik ve ihmal; altyapıdan konuta, çevreden ulaşıma kadar her alanda şehrin üzerine karabulut gibi çökmüştür. Mersin ve Mersinliler çok büyük mağduriyetle karşı karşıya kalmıştır. Mersin’in uzun yıllardır biriken ve çözülemeyen sorunları sebebiyle, hak ettiği konumla, mevcut durumu arasında büyük tezat bulunmaktadır. Üretimiyle, ticaretiyle, ihracatıyla, istihdamıyla Türkiye’ye çok büyük katkıları olan Mersin’in sorunlarının çözümünü, politikacısı, sanayicisi, esnafı, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek hep birlikte yapacağız. Biz aramızda birlik ve beraberliği sağlarsak, açamayacağımız kapı, çözemeyeceğimiz sorun yoktur” şeklinde konuştu.

“MERSİN’İ MARKA ŞEHİR YAPACAĞIZ”

Hedeflerinin; Mersin’i, bölgesinin, Türkiye’nin ve dünyanın en cazip marka şehirlerinden biri haline dönüştürmek olduğunu vurgulayan Başkanvekili Sanal, “Bunun için, bir yandan yılların ihmalini, eksiklerini telafi etmenin uğraşını verirken, asıl olarak Mersin’i, maddi ve manevi unsurlarıyla bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Karacaoğlan’ımızla, Lokman Hekimimizle, Yedi Uyurlarımızla ve daha nice değerlerimizle, ilimizin sahip olduğu tarımsal ürün çeşitliliği ve kapasitesiyle, turizm ve sanayi potansiyeliyle, limanı ve coğrafi konumuyla, tantuni ve diğer lezzetleriyle ve daha nice zenginliğiyle, Mersin çok daha iyi bir konumda olmayı hak ediyor. Bizde el ele vererek ve çok çalışarak inşallah Mersin’i hak ettiği konuma taşıyacağız. Bu düşüncelerle, Tantuni Festivali’nin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Daha sonra konuşan MHP Mersin Milletvekili Ali Öz ise, Mersin’in milli lezzeti olan tantuninin tanıtımının yapılması ve piyasaya hareketlilik getirmek amacıyla düzenlenen ‘Tantuni Festivali’ne destek veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederek, “İlkini gerçekleştirdiğimiz bu festivali, önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirmek istiyoruz. Yaşadığımız kentin değerlerine sahip çıkmak bizlere düşen görevlerden bir tanesidir. Bu festivalin Mersin halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım