Dolar : Alış : 4.8420 / Satış : 4.8507
Euro : Alış : 5.6320 / Satış : 5.6421
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin33°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mesele Yeni Sözleşme İmzalamak Değil; Taşeronu Kökünden Kaldırmak

05 Ekim 2014 - 90 views
Ana Sayfa » Güncel » Mesele Yeni Sözleşme İmzalamak Değil; Taşeronu Kökünden Kaldırmak

mersin-buyuksehir-belediyesi-taseron-isci

Geçen ay Beşiktaş Belediyesi’nde BELTAŞ adlı taşeron kuruluşun sözleşmesi biten işçileri çıkarmasıyla birlikte işçiler ayaklanmış, günlerce eylem yapmıştı. Taşeron sisteminde bu işten çıkarılan işçilerin hukuken yaptırım hakkı var mıydı? Hayır. İşe girerken sözleşmeleri bitince işsiz kalacaklarını biliyorlar mıydı? Evet.

Beşiktaş Belediyesi’nin CHP’li bir belediye olması, Sosyal Demokrat kimliğine leke sürdürmek istemeyen ve emekten emekçiden yana tavır almak gayesinde olan CHP yöneticilerinin araya girmesiyle Belediye Başkanının şirket adına yeni sözleşme yapması oradaki taşeron işçileri belli bir süreliğine daha kurtardı. Ya diğerleri?

Benzer bir olay Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde söz konusu oldu. Seçim döneminde ve daha öncesi işe alınan taşeron işçileri sözleşmesi sona erince belediyenin de el değiştirmesinin etkisiyle işsiz kaldılar. Bu duruma itiraz ediyorlar ama hukuken hiçbir hakları var mı? Maalesef… Keşke Beşiktaş Belediyesi’ndeki işçiler gibi onların da sözleşmesi yenilense… Kocamaz’ın ve sağ zihniyetin de lugatında emek ve emekçi var mıdır? Hiç sanmıyorum.

İşin özü taşeron sistemi işverenin hukukunu savunuyor, işçinin değil; ve o işe giren de biliyor ki sözleşme bitince işsiz kalacak.

Burada herkes kendi ekmeğinin derdinde, sadece kendi ekmeği elinden alındığında ses çıkarıyor. Oysaki taşeronun sömürdüğü binlerce emekçi var.

Şimdi bu taşeron işçileri üzerinden solculuk, devrimcilik oynayarak demagoji yapmayı bırakıp, işi basite indirgemeden geçici çözümler için değil; taşeron sisteminin ortadan kaldırılması için daha gür bir sesle mücadele etmek gerekir. Çünkü biliyorum ki ekmeğini kurtaran sesini kesiyor mücadeleyi bırakıyor. Ya diğerleri?

Bir çok belediye başkanı “taşeron sisteminin karşısındayım, ancak yasalar taşeronu meşru kılıyor, belediyeleri taşerona zorluyor” diyor. O zaman milletvekillerine iş düşüyor, yasaların değişmesi gerekir.

Bu konunun uzmanı değilim; yazdıklarımda iş prosedürü ve hukuku ile ilgili hatam varsa düzeltin.

Gördüğümü gözlemlediğimi yazdım. İtirazımızı gerçeğin farkında olarak yapalım istedim.

Arda ŞENTÜRK – iletisim@ardasenturk.com – facebook.com/ArdaSenturkcomtwitter.com/ArdaSenturkcom

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım