Milletvekilleri 23 Haziran’da Yemin Edecek

0
38

milletvekilleri-yemin-toreni

7 Haziran seçimlerinde milletvekili olmaya hak kazanan vekiller 23 Haziran Salı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelip yemin edecekler. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi sonuçları açıklayınca gözler meclisin açılış tarihine ve milletvekillerinin yemin törenine çevrilmişti. ‘En yaşlı üye sıfatıyla’ CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplanacak Meclis’te yemin töreni için geri sayım başladı.

Milletvekilleri 23 Haziran 2015 Salı günü yemin ederek işbaşı yapacak. Yemin töreninin ardından TBMM Başkanlığı seçimi yapılacak. Meclis Başkanı hangi partiden seçilirse, bu durum koalisyon için de bir işaret olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükumet kurma görevini Meclis Başkanı seçildikten sonra vereceğini açıklamıştı.

Meclis, 23 Haziran 2015 Salı günü saat 15.00’te toplanacak. Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak. TBMM Başkanlığı’nı Deniz Baykal yapacak. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirecek. En genç 6 milletvekili de geçici olarak kâtip üyelik yapacak.

TBMM Genel Kurulu’nda ilk olarak ant içme töreni yapılacak.

Anayasa’ya göre, milletvekillerinin andı şöyle:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Milletvekillerinin yemin etmesinin ardından 5 gün içinde TBMM Başkanı olmak isteyenler, adaylık başvurusu yapacak. Meclis Başkanlığı için yapılacak ilk seçimde, TBMM Başkan adayları Meclis üyeleri arasından Meclis’in ilk toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyalan 2 aday için 4. oylama yapılacak. 4. oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek. Meclis Başkanlığı seçiminin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı üyelikleri için seçim yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here