Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Müftülük Talimat Verdi, MEB Öğrencileri ve Öğretmenleri Camiye Çağırdı

17 Mart 2016 - 177 views
Ana Sayfa » Eğitim » Müftülük Talimat Verdi, MEB Öğrencileri ve Öğretmenleri Camiye Çağırdı

meb-canakkale-cami-ogrenci-muftuluk

Turan DAL – Evrensel.Net

Mersin’in Yenişehir İlçesi’nde müftülük tarafından Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle camide düzenlenen “Şühedanın izinde huzurda, niyazdayız” başlıklı etkinliğe ilçedeki okulların tüm öğretmen ve öğrencilerinin katılması talimatı verildi. Eğitim-Sen Şube Başkanı, “Okullar inanç yuvaları ve dini kurumlar değildir, müftülük okullara talimat veremez” dedi

Çanakkale Savaşı’nın 101. yıl dönümü nedeniyle Mersin’in Yenişehir İlçesi Müftülüğü’nce Çanakkale’de yaşamını yitirenler için bugün Muğdat Camii’nde gerçekleşecek “Şühedanın izinde huzurda, niyazdayız” adlı programa, ilçedeki okullardan öğretmen ve öğrencilerin katılması talimatı verildi. Müftülük, gönderdiği resmi yazıda camideki programa öğretmen ve öğrencilerin katılımını istedi.

MUŞLU: OKULLAR İNANÇ YUVALARI VE DİNİ KURUMLAR DEĞİLDİR

Evrensel’de yer alan habere göre, müftülüğün etkinliğini milli eğitimle ortaklaştırmanın doğru olmadığını belirten Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, müftülüğün dini etkinlik yapabileceğini, fakat okulların inanç yuvaları ve dini kurumlar olmadığını söyledi.

Muşlu, “Çanakkale’yi elbette anabilirsiniz ama bunu eğitim kurumunun yapması gereken ölçülerde yapmalısınız. Eğer müftülükle birlikte, bunu dini içerikli bir kutlamaya dönüştürürseniz ve buna öğretmen ve öğrencilerin katılımını teşvik etmeye çalışırsanız, bu tamamen siyasal hedefe dönüşür” dedi.

Muşlu, eğitim kurumlarını hiç kimsenin kendi ideolojik argümanları ve siyasal hedefleri çerçevesinde kullanmasına izin vermemek gerektiğini belirtti.

“BÖYLE BİR ZORUNLULUK OLMAZ”

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise konuyla ilgili olarak, “Bir milli eğitim müdürünün ve kaymakamın böyle bir yazı göndermesi, Türkiye’de laik-demokratik sosyal hukuk devletinin bittiği anlamına gelen şer’i düzene doğru yol aldığımızı göstermesi açısından doğru bir yaklaşım değildir” ifadelerini kullandı.

Atıcı, “Hem öğrencileri, hem öğretmenleri böyle bir şeye mecbur etmek, devlet eliyle mecbur kılmak, gelmeyenleri fişlemek, bizim kabul edeceğimiz bir şey değildir. Böyle bir zorunluluk olamaz” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım