Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Okulu Yüksek Onur Belgesiyle Bitirdi Staja Gitti Hayatı Karardı

25 Ağustos 2015 - 221 views
Ana Sayfa » Güncel » Okulu Yüksek Onur Belgesiyle Bitirdi Staja Gitti Hayatı Karardı

denizci-hakan-sinmaz-mersin-universitesi

Mersin Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu mezunu stajyer denizci M. Hakan Sınmaz’ın ailesi, devlet yetkililerinden yardım bekliyor.

Haziran ayında Esrar ile ele geçirilen Türk gemisinin mürettebatı iki buçuk aydır İtalya’da hapiste. Mürettebatın arasında ilk uluslararası yolculuğunu yapan Mersin Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nu yüksek onur belgesiyle bitiren stajyer denizci M. Hakan Sınmaz da var.

İtalyan özel harekat polisi 4 Haziran 2015 tarihinde uluslararası sularda seyreden bir Türk gemisini devriye botları ve uçakla takip etti. Türk bandrolu Dalyan Denizcilik’e ait Meryem isimli kuru yük gemisi Sicilya boğazında düzenlenen operasyonda kargosunda 12 ton esrar ile ele geçirildi. Piyasa değerinin 40 Milyon Avro olduğu düşünülen uyuşturucunun bulunduğu geminin 10 Türk mürettebatı 85 gündür Palermo’da bir hapishanede.

Mürettebatın arasında ilk kez gemi yolculuğuna çıkmış 22 yaşındaki stajyer denizci M. Hakan Sınmaz da bulunuyor. Mersin Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan yüksek onur belgesi ile mezun olan Sınmaz’ın ilk uluslararası yolculuğu, İtalyan polislerin gemiye el koymasıyla sonuçlandı. Aradan geçen 85 günde ailesi Sınmaz ile telefonla dahi iletişim kuramadı.

Haberi Televizyondan Öğrendiler

Sınmaz ailesi haberi televizyondan öğrenirken, şirket sahibi armatöre telefonla ulaşarak olayla ilgili bilgi aldılar. Görüşmede armatörün üzgün olduğunu belirttiğini olaydan kendisinin de haberinin olmadığını, kendisinin de mağdur edildiğini ve konuyla ilgili yapabileceği hiçbir şeyin olmadığını söylediğini belirten aile armatör ve şirket sahipleri hakkında savcılık tarafından hiçbir soruşturma açılmadığını söyledi.

Aylardır oğlundan haber alamayan baba Mustafa Sınmaz, oğlunun en parlak çağını Palermo’da bir hapishanede çaresizce geçirdiğini düşünüyor. “Oğlum gireceği sınavı kaçırdı” diye isyan eden baba devletin erişilmez bürokrasisinin umursamaz tepkilerinden dolayı bitkin düştüklerini belirtti.

Ayrılmak İstemiş

Gemi yakalanmadan kısa bir süre önce Ereğli’de karaya çıktıklarında ailesini arayan Hakan Sınmaz, para alamadığını, gemide erzak sıkıntısı olduğunu ve artık çalışmak istemediğini söylemiş. İstanbul’a dönen Sınmaz’ı gemidekilerin arayarak sıkıntılarını giderecekleri yönünde ikna etmiş ve gemicilik lisansı alabilmesi için stajını tamamlamak zorunda olan Sınmaz gemiye tekrar dönmüş.

Şirket Kayıp

Dalyan Denizcilik olayın ardından ortadan kayboldu, kayıtlardan düştü. Şirketin Kabataş’taki adresinde artık başka bir firma var. İtalyan Sahil Güvenliği’nden alınan bilgiye göre şirketin sahibi başka bir suçtan yurt dışında hapiste.

‘Sesimizi Duyun’

Ailenin iletişime geçtiği avukatlar yapılabilecek bir şey olmadığını, İtalyan yetkililer dışında kimsenin bilgi sahibi olamayacağını ifade ediyor. Ailenin isteği İtalya’da yaşayan ya da İtalyan hukukunu bilen birilerinin onlara yardımcı olması. Soruşturma sürecinin nasıl ilerlediği, Hakan’ın neyle suçlandığını bilmeyen aile desteğe muhtaç. Hakan’ın kardeşi Furkan, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’na seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtiyor.

İşte stajyer denizci Hakan Sınmaz’ın Ramazan Bayramı’nda ailesine gönderdiği mektup

denizci-mektup

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım