Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Saldırı Başbakan’a yapılsaydı yer yerinden oynardı”

09 Nisan 2014 - 112 views
Ana Sayfa » Güncel » “Saldırı Başbakan’a yapılsaydı yer yerinden oynardı”
cnnturk-cuneytozdemir
Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırı ve Meclis güvenliğine ilişkin CNN TÜRK’te yayınlanan 5N1K programına konuk olarak Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. “Dünkü saldırı Kılıçdaroğlu’na değil de Başbakan’a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye’de yer yerinden oynardı” diyen Malik Ecder Özdemir, Genel Kurul’a silahlarıyla giren AK Partili vekillerin olduğunu söyledi.

AK Partili bazı milletvekilinin genel kurula silah ile girdiğini bunu Meclis Başkanı’nın da bildiğini ileri süren Ecder Özdemir, ” AKP ’li milletvekillerinden Genel Kurul’a silah ile giren milletvekillerini Meclis Başkanı biliyor. Benim tespitim var. AKP’nin içerisinde Genel Kurul’a gelmeyen, kürsüde bir kez dahi konuşmamış, ama tek görevi orada kavga çıkarmak olduğu zaman tartışmalı oturumlarda Meclis’in en ön sıralarında oturan adeta ’A Takımı’ olarak adlandırabileceğimiz kavga çıkaran milletvekilleri var. Tek işleri kavga çıkarmak, kürsü işgal etmektir. Bunlar Başbakan tarafından güçlendirilmemiş olsa bu tablo yaşanmaz. Meclis Başkan’ı buna tanıktır” dedi. Ecder Özdemir, “Dünkü saldırı Kılıçdaroğlu ’na değil de Başbakan’a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye ’de yer yerinden oynardı” ifadelerini kullandı.

MECLİS’TE SİLAHLI ÇATIŞMALARIN DA YAŞANABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİM

Kılıçdaroğlu’na yapılan yumruklu saldırının planlı olduğunu ileri süren Özdemir şunları söyledi: “Buna benzer veya daha ağır saldırıları mecliste bekliyordum. Bundan 1 yıl önce de söylemiştim. Mecliste silahlı çatışmaların da yaşanabileceğini söylemiştim. Sayın Cemil Çiçek’e de söylemiştim. Şahsın daha önce meclise hiç gelmediği ifade ediliyor. Kamera kayıtlarını izlediğimizde çok profesyonelce hazırlanmış bir saldırı. Meclise ilk defa gelen birisi gibi değil. Nereye gideceğini, saldırıyı planladığı yerin güvenlik anlamında en zayıf nokta olduğunu bilen önceden tespit eden başkaları tarafından da yardım almış planlı bir saldırı.”

MECLİS’TE SADECE BAŞBAKAN’A YÖNELİK BİR GÜVENLİK TEDBİRİ VAR

Mecliste milletvekillerin can güvenliğinin olmadığını, sadece Başbakan Erdoğan’a yönelik bir güvenlik önleminin olduğunu söyleyen Ecder Özdemir, “Mecliste milletvekillerin can güvenliği yoktur. Sadece Başbakan’a yönelik bir güvenlik tedbiri var. O da çok aşırı bir güvenlik tedbiri. Koruma polislerinden adeta etten bir duvar örülüyor. Onun dışında hiç kimsenin güvenliği yok maalesef. Meclise iyi niyetle gelen insanlar, meclise giremiyor. Terör uygulamak için gelen, her türlü sabıkası olan birisi de dünkü olayda olduğu gibi elini kolunu sallayarak girebiliyorlar” dedi.

BAŞBAKAN KEFEN GİYEREK SİYASET MEYDANINA ÇIKTIK DİYOR

Siyasette ayrıştırıcı söylemlerin son bulması gerektiğini belirten Malik Ecder Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakan kefen giyerek siyaset meydanına çıktık diyor. AKP’nin mitinglerinde üzerlerine kefen giydirilmiş gençler kullanıldı. Bu ayrıştırıcı söylem, senin yüzde 50’in benim yüzde 50’im söylemleri ayrıştırıcı söylemlerdir. Çözüm sayın Başbakan’ın grup konuşmalarından başlayarak toplumu yeniden bu gerginlikten kurtarmaktan geçiyor.”

BAŞBAKAN’IN EMİR VE TALİMATI İLE YÖNETİLEN BİR MECLİS ANLAYIŞI VAR

Güvenlik zirvesine ilişkin olarak Ecder Özdemir, “Yarın güvenlik zirvesi düzenlenecek. Zirve, Meclis ve Meclis Başkanı tarafından yönetilmiyor. Başbakan’ın emir ve talimatı ile yönetilen bir Meclis anlayışı var. Hukuk, iç tüzük ayaklar altına alınıyor” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİNDEN TBMM’YE SİLAH İLE GİREN MİLLETVEKİLLERİNİ MECLİS BAŞKANI BİLİYOR

Ak Partili bazı milletvekilinin Genel Kurul’a silah ile girdiğini bunu Meclis Başkanı’nın da bildiğini ileri süren Malik Ecder Özdemir şunları kaydetti: “AKP’li milletvekillerinden Genel Kurul’a silah ile giren milletvekillerini Meclis Başkanı biliyor. Benim tespitim var. AKP’nin içerisinde Genel Kurul’a gelmeyen, kürsüde bir kez dahi konuşmamış ama tek görevi orada kavga çıkarmak olduğu zaman tartışmalı oturumlarda Meclis’in ne ön sıralarında oturan adeta ’A Takımı’ olarak adlandırabileceğimiz kavga çıkaran milletvekilleri var. Tek işleri kavga çıkarmak, kürsü işgal etmektir. Bunlar Başbakan tarafından güçlendirilmemiş olsa bu tablo yaşanmaz. Meclis Başkan’ı buna tanıktır. Yerel seçim kampanyasında, aday tanıtım toplantısını Başbakan Meclis’te yaptı. Böyle bir şey olabilir mi? İç tüzüğe aykırı bu.”

MECLİS BAŞKANI’NIN BAŞBAKAN’A GÜCÜ YETMEDİĞİ İÇİN

Meclis Başkanının da bazı tespitleri olduğunu söyleyen Ecder Özdemir, “Bu gibi olaylara ilişkin Meclis Başkanı’nın da tespitleri vardı. Ama AKP grubuna, Başbakan’a gücü yetmediği için bu düzenlemeler şimdiye kadar yapılamadı” dedi.

SALDIRI BAŞBAKAN’A YAPILMIŞ OLSAYDI TÜRKİYE’DE YER YERİNDEN OYNARDI

Malik Ecder Özdemir, “dünkü saldırı Başbakan’a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye’de yer yerinden oynardı” diyerek saldırı sonrasındaki gelişmeleri eleştirdi. Ecder Özdemir, “Dünkü saldırı Kılıçdaroğlu’na değil de Başbakan’a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye’de yer yerinden oynardı. Dünden bugüne içişleri bakanından tek kelime açıklama yapılmadı. İçişleri Bakanı’nın görevi, Twitt atmak mıdır? 24 saat geçmeden hiçbir araştırma yapılmadan saldırıyı yapan şahsın serbest bırakılması, Türkiye’de hukukun olmadığının bir göstergesidir. Bu iş teşvik edici olacaktır” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım