Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sanatın Ruhuna El Konçerto

16 Ekim 2015 - 128 views
Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Sanatın Ruhuna El Konçerto

SANATIN RUHUNA EL KONÇERTO

Bana Türkiye’de sanattan bahsetme arkadaş!

Bana sanat’ın uğradığı darbelerden, sanatçıların çilesinden, yapılan zulümlerden, yok edilmeye çalışılan kültürden, medeniyetten bahset!

Aspendosa yapılan mutfak mermerleri, sanatın mezar taşlarıdır.” dediğimde; “ Yahu hemen sanatı bitirdin, öldürdün.” diyenler vardı. Hayır; ben kimseyi, hiçbir şeyi öldürmedim daha mezarlar yapım aşamasında, onlar bittikten sonra içlerini dolduracak sanatçılar var…

Hatta sebepsiz bir ölüm olmasın diye, ölümcül virüslerle dolu aşılarını yıllar öncesinden yapmaya başladılar. Fazıl Say, Levent Üzümcü, Arda Aktar, Barış Atay…. ve daha bir çoğu.

Kim bu adamlar? Ne yapıyorlar? Vasıfları nedir? İktidar partisinin kendi kıytırık ilçe başkanları kadar itibar göstermedikleri bu adamlar kim?

“ Fazıl’ın suçu saymakla bitmez; kuyruklu piyanosu’nun içindeki silahlarla, terör örgütlerine silah kaçaklığı yapıyor. Levent; tiyatro sahnesinde dekorların arkasına darbe planları çizmiş. Arda; Carmen operasında sahnedeyken Don Jose’ye rüşvet verirken yakalandı. Barış ise dizi setlerine “ayakkabı kutusu” içinde beslediği ipek böceği ile gidiyormuş. Böcek, kutunun içinde olduğu için suç ortağı! Kutu’nun beraatine karar verildi! “

Nasıl senaryo ama! Tutar mı acaba? Yok yok; Fazıl’ın piyanosunun kuyruğu küçük; Levent’in çizdiklerinden bir şey anlaşılmıyor zaten. Arda desen Escamillo dan hallice, Barış’ın da kutusunda sadece dut yaprakları var…

Aslında “bazıları” ekonomik çözümü senaryolarını beyaz perdeye taşıyarak halledebilirdi ama  “sanatsal danışman” şart.! “ İmam Hatip mezunu lirik tenor aranıyor!

Bu insanlar sanatçı güzel kardeşim sanatçı!! Vatanı, devleti, bayrağı seven milleti için hem ülke içinde hem ülke dışında didinen, uğraşan, çabalayan, provalarda, sahnelerde binbir stresle baş eden insanlar.. Güzel insanlar.. Değerli insanlar…

Sanatçı dediğin; konuşacak, yazacak, bağıracak.. Dünyaca ünlü tenorumuz sevgili Bülent Bezdüz , Silivriye “ Una furtiva Lagrima “ söylemeye gitmedi. Bir ülkenin sanatçısı kışın ortasında, soğukta  biber gazı, tazyikli sulara maruz kalarak mesleki hayatını bağımsızlık için; özgürlük için riske atıyorsa, demek ki genel algının dışında çok daha fazla anlam ifade ediyor demektir.  Susturmayacaksın! Sanat susarsa , sanatçı susarsa ülke susar; millet susar… Yazılarımda genelde ünlem işareti fazla kullanmam fakat o kadar çok hayret içindeyiz ki başka bir işaret karşılamıyor duygularımızı.. Zaten ülkede sanat; iki simgeden ibaret hale geldi soru ve ünlem işareti..? !

Devletlerin abidik kubidik siyasi politikalarıyla ulaşamadıkları yerlere, sanatçı; sanatıyla ulaşıyor, sen neyden bahsediyorsun bana? Bir nota; bir fırça darbesi; bir tirat; bir heykel; bir dans…

Benim ülkem bir balerinse parmak ucuna kalkacak, yükselecek; bir opera sanatçısı ise en tiz notayı tutacak salonu titretecek, benim ülkem bir ressam ise; mutluluğun da, özgürlüğün de, bağımsızlığın da resmini yapacak; benim ülkem orkestra ise Türklüğün senfonisi çalacak bütün dünya da dinleyecek..!!!

Bırakın da ne yapacaksa yapsın bu güzel insanlar….

Buraya dünyanın bir çok ülkesinin sanat ve sanatçı politikalarını tek tek en ince ayrıntısına kadar sayfalarca yazabilirdim. Lakin bizim ilk önce “özgürlük” kavramının hakkını vermeye ihtiyacımız var. Özgür olduktan sonra kendimizi diğer ülkelerin bu alandaki politikalarıyla kıyaslayabiliriz.

Sanatçı arkadaşlarım bu yazıyı okuyorlarsa onlardan tek bir isteğim var. Hiçbir zaman geri adım atmayın, daha çok yazın, daha çok sesinizi yükseltin.. Haklı olduğunuz hiçbir şeyden yılmayın ve hakkınızı arayın.. Biliyorum en zor şartlarda harika işler çıkarttınız, çıkartıyorsunuz da.. Ama şu günlerde daha fazlası lazım bize.. Göz yaşları, dökülen kanlar, kaos ortamı, istikrarsızlık evet bunlar bir milletin başına gelebilecek en büyük felaketler ama sizler bunun üzerinden gelebilecek kabiliyet, yetenek ve azimde insanlarsınız.. Sizler Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin nadide sanatçılarısınız… O mermerler aydınlık Türkiye’nin alkışlarıyla elbet tuzla buz olacaktır..

ve inanıyorum ki; Türk Milleti, kendi sanatına da, sanatçısına da sahip çıkacak ve yanında olacaktır.. Bu ülkenin hiçbir orkestrası “ Sanatın Ruhuna El Konçerto “ adlı eseri çalmayacak!

Sevgilerimle…

Metehan ÖZKÜN

ozkun.m@hotmail.com

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım