Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şefin Mönüsü: ORTADOĞU

07 Temmuz 2015 - 114 views
Ana Sayfa » Güncel » Şefin Mönüsü: ORTADOĞU

metehan-ortadogu

Şefin Mönüsü: ORTADOĞU

Bir çoğumuz çocukluk yıllarından kalma ”portakalı soydum başucuma koydum” tekerlemesini biliriz..Ben bu tekerlemeyi biraz farklılaştırdım.Nasıl mı? İşte böyle… ”Türkiye’yi soydum başucuma koydum, ben bir IŞİD uydurdum.Duma duma dum, Ortadoğu BUMMM!!!, Mehmetçik çik çik çik, insancık cık cık cık ,Amerika SEN-BU-O-YUN-DAN ÇIK!!!!!

Ve Amerika ebe olmaktan kurtulur… Geriye kalanların hepsi ebedir; insanlar,silahlar ve gözyaşları…Oyunda kurallar asla değişmez. Tek kural; güçlü olanın isteğidir…

*  *  *

Evet.. Oyunun kurallarını koymak istiyorsanız güçlü olmanız gerekmektedir.Çünkü ülkeler dış politikalarına, sahip oldukları güç miktarı kadar şekil verebilirler.Aksi takdirde birilerinin sizin için çizdiği uluslararası siyasi şablon içerisinde sıkışıp kalırsınız.

Tekerleme ile başladım, küçük bir hikaye ile devam edeyim o zaman. Ama bu hikaye bizim Dede Korkut ya da Nasreddin Hoca hikayelerine pek benzemiyor. Benim hikayem uzak diyardaki birinin yakınımızda yaptığı ziyafeti anlatıyor….

*   *   *

Günlerden bir gün, uzaklarda yaşayan Sam amcanın karnı acıkır ve devamlı gittiği lokantaya girer. Her zaman ki küstahlığı ve kendini beğenmiş tavrıyla uzun süredir yemekten bıkmadığı mönüsünü söyler.

-”Bana dilimlenmiş Ortadoğu. Mümkünse az pişmiş olsun, yerken üzerindeki kanları görmek isterim.”

E tabi çok pişerse yanma ihtimali var. Yanmış bir yemeği kim yemek ister? Çok az pişerse de tadı olmaz… Bizim Sam amca kurnaz adamdır bilir IŞİDini.. Pardon…   işini…!!! Ve devam eder..

-” Yanına en sevdiğim sosları unutmayın. Acılı Filistin, isli Suriye, ballı Irak…ve içecek olarak bol köpüklü Türkiye!”

Garson sorar:

-” Efendim, yemekten sonra tatlı alır mıydınız?”

Sam amca cevap verir:

-” Teşekkürler İsrail, tatlıyı daha sonra beraber yeriz. Al bakalım bu da bahşişin. 1 Gazze.!”

*   *   *

Emperyalistlerin iştahını kabartan bir yemektir Ortadoğu… Onu daha güzel hale getirmek için farklı sos’lar denerler. Bazıları tutar, bazıları tutmaz…

Türkiye olarak daha ”sos” olmasak da, lokmalar Sam amcanın boğazından rahat geçsin diye zaman zaman cazip bir içecek haline geliyoruz…

Metehan ÖZKÜN

ozkun.m@hotmail.com

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım