Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin15°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜBİTAK Projeleri Atatürk Kültür Merkezi’nde Sergileniyor

30 Mart 2015 - 106 views
Ana Sayfa » Bilim » TÜBİTAK Projeleri Atatürk Kültür Merkezi’nde Sergileniyor

tubitak-sergi1

46. Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Mersin Bölge Sergisi 30 Mart-1 Nisan 2015 tarihleri arasında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Tübitak Bölge Koordinatörü Prof.Dr.Ülkü Çömelekoğlu’nun yaptığı açıklamada; Tübitak tarafından 46 yıldır düzenli olarak yapılan bu yarışma gençleri merak etmeye, merak ettiklerini bilimsel yöntemleri kullanarak araştırmaya ve araştırma sonuçlarını sunmaya teşvik etme amacındadır. Ayrıca en önemli amaçlarından birisi bilim insanı olma potansiyeli olan gençler ortaya çıkarmaktır. Yarışma Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 12 bölgede yapılmaktadır.

Bu bölgeler Ankara, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Asya), İzmir, Mersin, Konya, Malatya, Eskişehir, Van, Erzurum, Samsun ve Kayseridir. Mersin 3 yıldır yarışmayı koordine etmektedir. Daha önce bölge merkezi Adanaydı. Mersin bölgesine Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Gaziantep ve Osmaniye ile KKTC bağlıdır. Bu illerden ve KKTC’den gelen projeler yarışmaya kabul edilmektedir. Yarışmaya katılan projeler bölgedeki üniversitelerde görev yapan bilim insanları tarafından değerlendirilmekte yapılan puanlama sonucunda 11 alanda en yüksek puanı alan 100 proje bölge sergisine katılmaktadır. Projeler bölge sergisinde 2.5 gün sergilenmektedir. Sergi sırasında projeler jüri tarafından tekrar bir değerlendirmeden geçirilmekte ve bölge birincileri, ikincileri ve üçüncüleri belirlenmektedir. Bölge birincileri Ankarada mayıs ayında yapılacak final yarışmasında bölgemizi temsil etmektedirler. Final yarışmasına 12 bölgenin birincileri katılmaktadır. Finalde derece alan öğrencilere aldıkları dereceye göre LYS’de 15-25 ek puan verilmekte ayrıca para ödülleri de verilmektedir. Dereceye giren öğrencilere Perşembe günü yapılacak ödül töreninde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilecektir.

Türkiye genelinde başvuru sayısı yaklaşık 13500 civarında. Mersin bölgesi Erzurum ve Eskişehir’den sonra üçüncü sırada. Mersin il olarak birçokİstanbul, İzmir ve Ankara bölgelerinden daha fazla proje başvurusuna sahip. Bu yarışmada bölge merkezi il olmak önemli bir prestij. Mersin’in bölge merkezi olarak seçilmesinde bölgede proje yapma kültürünün en yaygın olduğu il olması. Milli Eğitim müdürlüğü ve koordinatörlüğümüzün yaptığı işbirliği ile bu kültürün daha da yaygınlaşması için büyük çaba gösteriliyor. Koordinatörlüğümüz önce Mersin’deki daha sonra bölgedeki toplam 1500 öğretmene bilimsel proje danışmanlığı eğitimi vererek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir. Bölge merkezi başka bir ile de alınabilir. İlin yerel yönetimlerinin yarışmaya sahip çıkması ve destek olması devamlılığın sağlanması açısından büyük öneme sahiptir, dedi.

tubitak-sergi2 tubitak-sergi3 tubitak-sergi4

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım