Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Güzeloğlu “Basın Bayramı”nı Kutladı

23 Temmuz 2014 - 100 views
Ana Sayfa » Güncel » Vali Güzeloğlu “Basın Bayramı”nı Kutladı

basin-bayrami-vali

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yayınladığı mesajla basından sansürün kaldırılışının 106’ıncı yıldönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı.

İletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlardan biri olan basın, toplumsal gelişmelere duyarlı ve sağlıklı değerlendirmelerde bulunabilecek bir kamuoyunun oluşmasında, bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde en etkili araçtır.

Basının işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi ancak özgür ve sorumluluğunun bilincinde bir basının varlığıyla mümkündür. Basınımızın özgür olması, demokrasimizin yaşamasının ve gelişmesinin vazgeçilmez bir gereğidir. Bütün basın kuruluşlarımız, görevlerini sansüre uğramadan, kısıtlanmadan, engellenmeden yerine getirebilmelidir. Unutulmamalıdır ki; gelişmiş demokrasilerdeki en önemli özgürlüklerden biri olan basın özgürlüğünün var olabilmesi, demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir özgürlüğünün toplumun bütün kesimlerinde yeterince kullanılabilmesi, ancak basının haber alma ve yaymasının önündeki engelleri kaldırmakla mümkündür. Sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.

Ülkemiz, hak ve özgürlüklerin önünü açmayı ilke edinerek, basın özgürlüğünün teminatı olan ifade özgürlüğünün üzerindeki engelleri tek tek kaldırmıştır. Önümüzdeki süreçte de hak ve özgürlükleri geliştirmeye yönelik adımlar atmaya, sorunlara çözüm üretmeye devam edeceğiz. İlimizin de her alanda başarıya ulaşmasında, basın mensuplarının gösterdikleri duyarlılığın ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmaların büyük katkı sağladığına inanıyorum. İlimiz için her türlü çalışmada Mersin Valiliği olarak basın mensuplarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Çünkü basınımız bizim elimiz, gözümüz, dilimiz, sesimiz ve soluğumuzdur. ilimizin giderek gelişen kent kimliğinde basınımızın önemli bir yeri vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle basından sansürün kaldırılışının 106’ıncı yıldönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramı’nı candan kutlar, sağlık ve mutluluk dileğiyle, bütün basın emekçilerine çalışmalarında başarılar dilerim.

Hasan Basri GÜZELOĞLU

Mersin Valisi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım