Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Güzeloğlu: “Mersin Mahalli İdareler Seçimlerine Hazır”

28 Mart 2014 - 98 views
Ana Sayfa » Güncel » Vali Güzeloğlu: “Mersin Mahalli İdareler Seçimlerine Hazır”

hasan-basri-guzeloglu-vali

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 30 Mart tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek alınan tedbirler ile ilgili bilgi verdi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Turgut Serimer, İl Sahil Güvenlik Komutanı Albay Fatih Erhan,  İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Ömer Uyan ile İl Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar katıldı. Vali Güzeloğlu, demokrasi şöleni olarak nitelendirdiği seçimlerin huzur ve güven ortamında yapılabilmesi için her türlü tedbirin alındığını aktardı.

Mersin’in yerel seçimlere hazır olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “30 Mart Pazar günü tüm ülkemizde olduğu gibi güzel ilimiz Mersin’de de mahalli idareler seçimleri gerçekleştirilecek. Bu seçimlerin ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyor, seçilecek başkan, meclis üyesi ve bağlı kişilerin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı işler yapmalarını temenni ediyorum” dedi.

-MERSİN’DE SAĞDUYU VE HOŞGÖRÜYE DAYALI GÜZEL BİR SEÇİM KAMPANYASI DÖNEMİ YAŞANDI-

Propaganda döneminde Mersin’de hiçbir sıkıntı yaşanmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Güzeloğlu, “Seçim kampanya döneminin başlangıcından bugüne Mersin’de sağduyu ve hoşgörüye dayalı hiçbir sıkıntı, olay ve sorunla karşılaşmaksızın, çok renkli, çok zengin ve çok güzel bir seçim kampanyası dönemini yaşadık. Sağduyu ve hoşgörülerinden ötürü başta Mersin halkımıza, tüm siyasi partilerimize ve adaylarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bugünden başlayarak seçimin sonuçlanacağı güne kadar aynı hoşgörü ve sağduyuyla seçimleri sonuçlandırmayı diliyorum” şeklinde görüş belirtti.

Seçimleri demokrasinin şöleni olarak nitelendiren Vali Güzeloğlu, “Halk iradesiyle belirlenen, 5 yıl süre için Büyükşehir ve  ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ile Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyeleri ile azaların seçileceği bir seçime giriyoruz. Mersin ilk defa 30 Büyükşehir ile birlikte bu seçimde Büyükşehir seçim çevresi ilin tüm mülki sınırlarını kapsayacak şekilde bir seçimle buluşuyor. Bu seçimle birlikte ilçe belediyeleri dışındaki alt belde belediyeleri kapanmış olacak” diye konuştu.

-1 MİLYON 186 BİN 777 SEÇMEN 4 BİN 209 SANDIKTA OY KULLANACAK-

Güzeloğlu daha sonra seçimlerle ilgili önemli rakamlar verdi. Hasan Basri Güzeloğlu, “İlimiz, 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu’nca belirlenen nüfusu 1 milyon 705 774 bin nüfusa sahiptir. Bu nüfus içerisinde de Yüksek Seçim Kurulu ve Mersin Seçim Kurulu’nun verileri doğrultusunda 1 milyon 186 bin 777 seçmeni bulunmaktadır. Seçmenlerimiz, polis bölgesinde 3 bin 95, jandarma bölgesinde bin 114 olmak üzere ilimiz genelinde toplam 4 bin 209 sandıkta oy kullanacaktır. Bu sandıklar toplam 928 binada vatandaşlarımızın oy kullanması için planlanmıştır” ifadesini kullandı.

-SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN 6 BİN 259 GÜVENLİK PERSONELİ KESİNTİSİZ GÖREV YAPACAK-

Seçimler için Mersin genelinde toplam 6 bin 259 güvenlik personelinin görev yapacağının altını çizen Güzeloğlu, “İlimizde toplam 16 siyasi parti seçimlere katılmaktadır. 3 de bağımsız adayımız var. Belirtilen alanlarda güvenlik tedbirleri kapsamında emniyet sorumluluk alanında 5 bin 175 polis, jandarma bölgesinde ise bin 84 jandarma rütbeli ve görevlisi olmak üzere toplam  6 bin 259 güvenlik amir, memur ve güvenlik personeli seçimlerin güvenliği için görevlendirilmiştir. Seçmenin özgür iradesinin hiçbir engelle, baskıyla karşılaşmaksızın sandığa yansımasını sağlamak için tüm planlar kararlaştırılmıştır. Bu çerçeveden baktığımızda tüm güvenlik görevlilerimiz gerek seçim öncesi, gerek oy kullanma ve sonrasındaki süreçte seçim sayım ve döküm işlemleri ile birlikte her bir ilçede tüm sürecin güvenlik tedbirleri her bir ilçe bazlı olmak üzere kararlaştırılmıştır” diyerek alınan tedbirlerin önemini vurguladı.

-13 İLÇEDE KURULAN İLÇE SEÇİM GÜVENLİK MERKEZLERİ İL SEÇİM GÜVENLİK MERKEZİ’NE BAĞLI OLARAK 24 SAAT ÇALIŞACAK-

Güzeloğlu her ilçede ilçe seçim güvenlik merkezleri oluşturulduğunu belirterek, “Güvenlik tedbirlerinin eksiksiz yerine getirilmesi ve öngörülmeyen sorunların çözümü için her ilçede ilçe kaymakamımız başkanlığında ilçe seçim güvenlik merkezi oluşturulmuştur. 13 ilçedeki bu merkezlerimiz, kendi sorumluluk bölgesinde seçim sonuna kadar kesintisiz görev yapacaklardır. Bütün ilçe seçim merkezleri ilde Vali yardımcısı başkanlığındaki il seçim ve güvenlik merkezine bağlı olarak görev ifa edecek. Ayrıca seçim gününe mahsus olmak üzere sağlık, hastane, itfaiye ve ilk yardım acil hizmetleri konusunda nöbetçi ve yedek görevliler görevlendirilmiş, gerek yerel yönetimler, gerek kamu hastaneler birliği, sağlık müdürlükleri ve gerekse 112 ambulans merkezleri uyarılmıştır. Elektrik ve yol hizmetlerinin aksamaması için de her ilçede planlamalar tamamlanmıştır” şeklinde bilgi verdi.

-DEMOKRASİNİN EN ÖNEMLİ GÜNÜ OLAN SEÇİMLERİN GÜVENLİĞİ İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINDI-

Güzeloğlu, ilçe seçim kurulların istek ve talepleri, araç gereç, personel ve diğer altyapı donanımlarına dönük ihtiyaçlarının karşılandığını da sözlerine ekledi. “30 Mart’ta ilimizde saat 08.00’de başlayacak oy verme işlemi ile birlikte tüm vatandaşların oylarını serbestçe, özgürce kullanmaları, güvenle ve huzur içinde demokrasinin en önemli günü olan seçimleri idrak etmeleri için gerekli idari tedbirlerin tümü alınmıştır. O gün il ve ilçe seçim kurullarımız, herhangi bir ihtiyaç, talep durumunda veya oluşacak bir sorunun çözümü için ilgili tüm makamlarla koordineli olarak çalışacaklardır” dedi.

Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasını şöyle noktaladı: “Ben 30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin önce ülkemize, sonra Akdeniz’in incisi güzel ilimiz Mersinimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Seçime katılan tüm partilere, adaylara başarılar diliyorum. Halkın huzur ve güven içerisinde şölen havasında vatandaşlarımızın en önemli demokratik haklarını yani oylarını kullanmalarını diliyor, tüm sorunlarda idari kurullarımıza başvurabileceklerini hatırlatıyorum, tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Vali Güzeloğlu  gazetecilerden gelen bir soruya “Mersin, 17’inci Akdeniz Oyunları’nı hem sportif hem güvenlik alanında başarılı bir şekilde yerine getiren bir il oldu. İnşallah seçim sonuçlanana kadar da bu kampanyayı sorunsuz bir şekilde tamamlayacağız” cevabını verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım