Vali Güzeloğlu’ndan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

0
32

mersin-vali-kabotaj-bayrami

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yayınladığı mesajla “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki en önemli başarılarından biri olan Kabotaj Kanunu’nun kabulüyle, devletimizin kendi kara sularındaki egemenlik ve bağımsızlığı ilan edilmiştir.

Kabotaj Kanunu ile denizcilik sektörünün gelişmesine imkân yaratan, Cumhuriyetin ilanı ile de yeni bir yapılanmaya giren Türkiye’de, söz konusu yasa denizciliğin gelişmesi için bir dönüm noktasıdır. Bugün; uluslararası rekabete açık denizcilik sektörü, büyüyen deniz ticaret filosuyla, güçlenen alt yapısıyla, modern tesisleriyle ülke ekonomisine önemli katkı yapmaktadır.

Köklü bir geleneğe sahip denizcilik sektörünün; taşımacılık, ulaşım, imalat ve turizm gibi alanlardaki gelişmesi sürmektedir. Özellikle son yıllarda denizciliğe ait pek çok önemli gelişmenin yaşanmış olması, denizcilik bayramının ayrı bir neşe ile ülkenin her tarafında kutlanmasına vesile olmuştur. Nitekim denizciliğin ülkemiz için sadece bir gün değil yılın her günü hatırlanmaya ve geliştirilmeye çalışılacak kadar önemli bir yeri vardır. Türkiye’nin bu anlamda sahip olduğu zengin potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek, dünya deniz taşımacılığındaki payımızın artırılması hepimizin ortak dileğidir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı Akdeniz Sahil Güvenlik Komutanlığı ve bir deniz ve sahil kenti kimliğiyle Mersin, bu çabaya Doğu Akdeniz’in en büyük ticari limanı, yat limanı, marinası, feribot iskeleleri, balıkçı barınakları ile büyük katkı koymaktadır. Devam eden projelerle Mersin’de deniz ticareti daha iyi yerlere gelecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı ile ticaret haklarını yabancıların kontrolünden kurtararak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 88’inci yılını kutluyor, denizcilik sektörünün gelişmesinde emeği geçen tüm denizcilerimize içten selamlarımı iletiyor, başarılarının devamını diliyorum.

Hasan Basri Güzeloğlu

Mersin Valisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here