Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vekil Atıcı’dan Belediye İşçileri İçin Araştırma Önergesi

05 Kasım 2014 - 119 views
Ana Sayfa » Güncel » Vekil Atıcı’dan Belediye İşçileri İçin Araştırma Önergesi

aytug-atici-chp-mersin

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkartılan işçiler hakkında Meclis Araştırma Önergesi hazırladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron statüsünde çalışmakta olan 1600 işçinin son beş ayda işten çıkarıldığı bilgisini paylaşan Atıcı, “Bu işçilerin 2-18 yıldır Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptığı bilinmektedir. Okullar açılmış kış kapıdan görünmüşken yapılan işten çıkarmalar ailelerde sonuçları ağır toplumsal yaralara sebep olacak boyutlardadır.” dedi.

İşten çıkarmalar sosyal patlamalara sebep olmadan sorunun acilen TBMM tarafından ele alınmasının gerekli olduğunu belirten Atıcının Meclis Başkanlığına sunduğu Önergenin gerekçesi şöyle:

“Taşeron sistemi, bugünkü İktidarla gitgide artan, işçinin daha fazla sömürülmesini, daha düşük ücretle, güvencesiz çalışmasını sağlayan bir istihdam biçimidir.

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamuda yaklaşık 700 bin taşeron çalışmaktadır. Taşeron çalıştırma, yapısı ve sonuçları itibarı ile kölelik düzeninin güncel hali olmuş durumdadır.

Bugünkü iktidar kamuda 700 000 taşeron işçi çalıştırarak kölelik düzeninden mutlu olduğunu adeta itiraf etmektedir.

Seçimlerle el değiştiren yerel yönetimler ideolojik ve veya siyasi amaçlarla, kamuya ait, ellerindeki iş imkânlarını istismar etmektedir.

Bu istihdam biçimi çalışanlar ve ülkemiz için kader değildir. Özelleştirmeyle kol kola giden taşeronlaştırmanın, AKP iktidarları döneminde, toplumsal düzeyde istismar aracı haline geldiği görülmektedir. 12 yıllık iktidar anlayışı taşeronlaştırmanın yasal zeminini pekiştirmiştir.(5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 67. maddesi, belediyeleri İş Kanunu’ndaki sınırlamaların dışında tutarak, bunların asıl işlerde de taşeron çalıştırabilmesine olanak tanıyor)

Nitekim hükümetler, bakanlar “önümüzdeki dönemde taşerona dair düzenlemeler yapacağız”, “kadroya alacağız” diyerek işçiyi emekçiyi uyutmakta ancak taşeron sayısını giderek artırmaktadır.

En son Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde beş ayda 1600 işçinin işten çıkarılmasının hayatın normal/olağan akışına uygun olmadığı aşikârdır. Kışa girerken okullar açılmışken aniden işsiz kalanların yaşayacağı sorunlar toplumsal olaylara zemin hazırlayacak nitelikte ve sayıdadır. Bununla birlikte işten çıkarmaların ideolojik nedenle olduğu konusunda güçlü bir algı gelişmiştir.

Taşeron çalıştırma yönteminin yarattığı sosyal ve ekonomik sorunlar toplumun merkezinde bir yangındır ve giderek de yayılmaktadır.

Taşeron çalıştırmayı, siyasilerin ideolojik istismarına açık hale getiren yapı yasalardan kaynaklanmaktadır. Taşeron çalıştırma yöntemi uygulanan ekonomik modelin bir bileşeni olmasına rağmen vazgeçilmez değildir.

Taşeron çalıştırmanın toplumda yarattığı sosyal ve ekonomik sorunların giderek artan boyutu nedeni ile Meclis’in konuyu ele alması ve çözüm yollarını üretmesi gerekli olmuştur.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım