Dolar : Alış : 5.7794 / Satış : 5.7898
Euro : Alış : 6.6943 / Satış : 6.7064
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vergi Rekortmenleri ve 2023 Hedefleri

02 Temmuz 2015 - 167 views
Ana Sayfa » Ekonomi » Vergi Rekortmenleri ve 2023 Hedefleri

vergi-rekortmenleri

Cevdet Yılmaz (Mali Müşavir-Denetçi)
ylmzcvdt@gmail.com

Geçtiğimiz günlerde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan 2014 yılı vergi rekortmenleri listesi ilk bakışta ne anlam ifade ediyor? Kurumlar ve gelir vergisi rekortmenlerinin ayrı ayrı listelendiği açıklamaya baktığımızda Kurumlar vergisi sıralamasında bankalar dikkati çekiyor. Sıralamanın ilk 15 inde 11 banka bulunuyor.  İkinci olarak dikkat çeken unsur, İlk 100 ‘ün yer verildiği sıralamada ilk sıralarla son sıralar arasında ciddi bir fark oluşmuş durumda. Öyle ki, listenin başındaki mükellefler 1,6 milyar TL ‘ye yakın vergi tahakkuk ettirmişken, 10. Sıradan sonra bu rakamın 200 milyon civarlarına düştüğünü görmek mümkün. Daha da aşağı indikçe makasın açıldığını görmek mümkün.

Bu rakamların ifade ettiği diğer nokta ise üretimin yapısı. Üretiminizin yapısı, dış ticaretinizin de yapısını belirleyeceğinden ülkeye döviz girişi, ödemeler dengesi, bütçe gibi mali konularla birebir alakalı. Haliyle temel tercih yüksek teknolojik ürünlerin üretimini gerçekleştirip ihracat rakamlarını yukarı çekmek olacaktır. Hemen hemen hepiniz marka değeri olan bir cep telefonu ya da bilgisayar üretip karşılığında yüzlerce kg patates alma vb. örnekleri duymuşsunuzdur. O zaman biraz kendi durumumuza biraz göz atalım; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2014 Ekonomi ve dış ticaret raporu verilerine göre 2014 ihracatı %4 artışla yaklaşık 157 milyar TL olarak gerçekleşmiş. 2023 yılında 500 milyar TL ihracatı önüne hedef koymuş olan bir ülke için üretimin yapısı ayrı bir önem taşımaktadır demiştik. İleri teknoloji ürünlerinin ihracatı ise 2010-2014 yıllarında yüzde 3-4 dolaylarında, orta-ileri teknoloji ürün ihracat payı ise yüzde 27-30 bandında gerçekleşmiş. Yine 2023 hedeflerine bakacak olursak, ileri teknoloji ürünlerinin payının yüzde 10, orta-ileri teknoloji ürünlerinin payının yüzde 50 olarak gerçekleşmesi istenmektedir.

ihracat

Sürdürülebilir bir ihracatın yanı sıra ihraç edilecek ürünün niteliğinin de öne çıktığı bu tabloda, vergi rekortmenlerinin üretimden ziyade mal ve hizmetin temini alanında gelir elde etmesi dikkat çekmektedir. İleri teknoloji ürünlerinin ihracının kritik önem arz ettiği gerçeğiyle örtüşmeyen bu listenin ön sıralarına ileri teknoloji üreten firmaların yerleşmesi gereksinimi gün gibi ortadadır. Dolayısıyla alınan tedbir ve verilen desteklerin (teşvikler) bu alandaki üreticileri liste başı yapmak ihracat hedeflerinin olmazsa olmazıdır demek mümkün. Vergi rekortmenleri listemize baktığımızda ise çok önemli kısmının banka, maden, elektrik üretim ve dağıtım alanlarından oluştuğunu görmekteyiz. Bu durum ortaya konulan hedeflere ulaşmada zorluklar çıkaracağa benzemekte. Beklenen sıçramanın gerçekleşmesi için hazırlanan stratejinin başarısını ise ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Cevdet Yılmaz (Mali Müşavir-Denetçi)
ylmzcvdt@gmail.com

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım