Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenişehir Belediyesi Personeline İlk Yardım Eğitimi

31 Mart 2015 - 195 views
Ana Sayfa » Güncel » Yenişehir Belediyesi Personeline İlk Yardım Eğitimi

yenisehir-belediyesi-ilkyardim-egitimi

Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Mersin Yenişehir Belediyesi ve  Mersin Tabip Odası ortaklığıyla Yenişehir Belediyesi Zabıta personeline, Sivil Savunma Uzmanlarına, Güvenlik Görevlilerine Mersin Devlet Hastanesi Anestezi uzmanı Dr. Yekbun Doğan tarafından ilk yardım eğitimi verildi.

Yenişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Hülya İnce ve Yenişehir Kent Konseyi kadın meclisi üyelerinin katıldığı eğitimin başlangıcında Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Ruhsar Uçar;  İlk Yardım Eğitiminin özellikle Zabıta personeline verilmesinin gerekliliğini şöyle açıkladı; “Zabıta personeli halkla iç içedir, görev icabı yoğun-kalabalık yerlerdedir ayrıca temel ilk yardım eğitimi herkesin bilmesi ve alması gereken bir eğitimdir. Kalp krizi, boğulma, trafik kazası, yangın ve karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk 4-5 dakika çok önemlidir. Yapacağınız kalp masajı ve suni teneffüsle, beyin fonksiyonları ve dolaşım bozulmadan hastaya müdahale edildiğinde hayat kurtarıcıdır.” dedi.

Dr. Yekbun Doğan, kazaların her yıl 3,5 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu belirterek,  kaza anında doğru yapılacak ilk yardımın çok önemli olduğunu ve  bilinçsiz yapılacak ilk yardımın kaza geçiren kişiye yarar yerine zarar verdiğini söyledi. Bu nedenle bilinçli ilk yardım eğitiminin yaygınlaştırılması gerektiğinin önemine değindi.

İlk yardımın, herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar olduğunu belirterek, ilk yardımın 3 öncelikli amacının; yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak olduğunu belirtti.

İlk Yardımın Temel Uygulamalarının Koruma, Bildirme ve Kurtarma (KBK) olarak üçe ayrıldığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu.

Koruma;  Olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturulmalı.

Bildirme; Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmeli.

Kurtarma; Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta ya da yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı hareket ettirilmemelidir..

Dr. Yekbun Doğan slayt eşliğinde, kaza çeşitleri ve hangi tür kazada (yaralanma, dış kanama, donma, yanık, sıcak çarpması, kırık-çıkık, zehirlenme, yılan ve akrep sokması, yabancı cisim yutulması, boğulma vb) nasıl ilk müdahalenin yapılması gerektiği ,sağlık ekipleri gelene kadar basit ama hayat kurtarıcı önlemlerin ve tedbirlerin nasıl alınacağı konusunda katılımcıları bilgilendirerek, kalp masajı ve suni teneffüs uygulamasını maket üzerinde göstererek temel ilk yardım eğitimini tamamladı. Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanakların açıklanmasının hayati önem taşıdığının altını çizerek, sunumunu sonlandırdı.

Sunumun ardından Dr. Yekbun Doğan ve Dr. Ruhsar Uçar ‘a Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından teşekkür belgesi verilmiştir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım