Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 938 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenişehir Belediyesi’nden Sokak Hayvanları İçin Beslenme Odakları

11 Mart 2015 - 293 views
Ana Sayfa » Güncel » Yenişehir Belediyesi’nden Sokak Hayvanları İçin Beslenme Odakları

yenisehir-belediyesi-hayvan-besin-pugedon1

Yenişehir Belediyesi, daha önceden beslenme sıkıntısı çeken sahipsiz sokak hayvanları için ilçenin belirli noktalarına yerleştirmiş olduğu beslenme odaklarına yenilerini ekledi.

Yenişehir Belediyesi önceki yıllarda sokakta yaşayan hayvanların aç ve susuz kalmaması için, kentin 5 ayrı noktasında beslenme odakları oluşturarak, çevre ve hayvan dostluğu projesini hayata geçirmişti. Diğer mahallelerde bulunan sahipsiz sokak hayvanlarının hangi noktalarda yoğun olduğunu belirleyen ekipler, bu uygulamayı arttırarak hayata geçirmeye devam ediyor.

Sahipsiz sokak hayvanları için yerleştirilen beslenme odaklarının 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde oluşturulduğunu, hayvan sever vatandaşlardan da bu konuda yoğun talep aldıklarını belirten Başkan Genç; Büyüyen kentsel yaşamın doğal sonucu olarak yaşam alanları daralan ve çöp konteynırlarındaki evsel atıklar veya gönüllüler tarafından beslenen sokak hayvanlarına karşı insani sorumluluk bilincinin artmasını hedefliyoruz. 2011 yılında hayata geçirmiş olduğumuz sokak hayvanları aç kalmasın projemizi, ”Mamamatik” adı verilen çevre ve hayvan dostu cihazları kullanarak hayvanların yoğun yaşadığı mahallelerimize yerleştiriyoruz. Bu beslenme odakları sayesinde bir taraftan plastik atıkların geri dönüşümünü gerçekleştirirken, diğer yandan da sokaktaki aç hayvanların karnını doyurmayı hedefliyoruz. Mamamatiğin ön yüzünde bulunan iki gözün bir tanesine pet şişelerdeki su dökülerek su haznesi dolacak, diğerine boş şişe atıldığında içerideki sensör atığı algılayarak, alt tarafta bulunan yemek kabına mama bırakacak. Bu sistem kullanılarak bir beslenme odağından onlarca sokak hayvanının karnının doyması sağlanacak. Ayrıca doğa dostu bu cihazlar güneş enerjisi ile çalışıyor. Kuru mama sayesinde de mahallede daha önce gıdalardan kaynaklanan koku ve temizlik sorununu en aza indirmiş olacağız. Bu uygulamayı önümüzdeki günlerde diğer mahallelerde de yaygınlaştıracağız, dedi.

yenisehir-belediyesi-hayvan-besin-pugedon2 yenisehir-belediyesi-hayvan-besin-pugedon3

 

Yenişehir Gündem

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım