Dolar : Alış : 5.5498 / Satış : 5.5598
Euro : Alış : 6.3900 / Satış : 6.4015
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 939 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yenişehir Kent Konseyi’nden “Ergenlik Eğitimi”

27 Mart 2015 - 205 views
Ana Sayfa » Güncel » Yenişehir Kent Konseyi’nden “Ergenlik Eğitimi”

yenisehir-kent-konseyi-kadin-meclisi-ergenlik-egitimi

Mersin Yenişehir Belediyesi, Mersin Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu ve Mersin Tabip Odasının ortaklaşa düzenlediği ‘’Ergenlik Eğitimi’’ konferansı Mersin Tabip Odası Başkanı Sayın Dr. Ful Uğurhan tarafından Menteş Ortaokulu öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Yenişehir Kültür Merkezi’ndeki sunuma Yenişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri  Hülya İnce, Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri , okul öğretmenleri ile 7.ve 8.sınıf  öğrencileri katıldılar.

Yenişehir Kent Konseyi   genel  sekreteri Hülya İnce katılımcılara; Kent Konseyleri ve Yenişehir Kent Konseyi çalışmaları hakkında bilgi verdi ve “AMATEM” alkol ve madde bağımlıları tedavi merkezinin Yenişehir Kent Konseyi’nin teklifi ile Mersin Belediye Meclisi kararıyla yaşama geçirildiğini söyledi.

yenisehir-kent-konseyi-kadin-meclisi-ergenlik-egitimi2

Dr. Ful Uğurhan ergenliğin çocukluktan  erişkinliğe geçiş dönemi olduğunu ayrıca ergenliğin  insanın üreme yeteneğine  ulaşması  durumu olarak da tanımlandığını belirterek ergenlik gelişiminin 18 yaşına gelindiğinde tamamlandığını, slayt gösterisi eşliğinde anlattı.

Çocukların ergenliğe geçişte;  fiziksel büyüme, cinsel gelişme ve psikososyal gelişme alanında büyük değişim geçirdiklerini, fiziksel büyümenin;boy, kol ve ayakların uzamasıyla, cinsel gelişmenin; üreme organlarındaki değişikliklerle, psikososyal gelişmenin de ergenin dışa vurduğu davranışlarıyla gerçekleştiğini belirtti.

Ergenlik döneminin erken ergenlik(10-13 yaş),orta ergenlik(14-16 yaş),geç ergenlik(17-19 yaş) olarak üçe ayrıldığını, bu dönemlerde ergenin kendini ifade etme yeteneğinin arttığını, duygusal dalgalanmalar yaşadığını, cinsel isteklerinin ortaya çıktığını, ailenin aktiviteleriyle daha az ilgilendiğini belirterek, aileden bağımsız olmak isteği,  aile dışında yeni insanlar arama, kendi bedenini başka bedenlerle karşılaştırma, sık hayal kurma,otoriteyi  sorgulama, daha fazla özel yaşama sahip olma duygularını yaşayarak,  kendi değer yargılarını geliştirdikleri vurgulandı.

Bu gelişim döneminde ergenlerin kendini çok yalnız hissederek ve  problemlerinin çok büyük olduğunu düşünerek, kendi isteklerini kontrol edememe sonucunda alkol, madde bağımlılığı ve kontrolsüz cinsel deneyimlerle ilgili birçok sorun yaşadığına dikkat çekildi.

Dr. Ful Uğurhan, sunumun ardından öğrencilerin  soruları cevaplandırarak, eğitimi sonlandırdı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım