Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

mersin16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 52 Kategoride 936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yrd. Doç. Dr. Cafer Erkin Koyuncu Yeni Bir Parazit Türü Buldu

10 Ocak 2015 - 33 views
Ana Sayfa » Bilim » Yrd. Doç. Dr. Cafer Erkin Koyuncu Yeni Bir Parazit Türü Buldu

cafer-erkin-koyuncu

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Hastalıklar Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cafer Erkin Koyuncu, Doğu Akdeniz’de yaşayan Granyoz (Halili) Argyrosomus regius balıklarında yaptıkları araştırmada dünyada ilk kez görülen bir parazit türünü saptadı. Yrd Doç. Dr. Koyuncu bu başarısından dolayı rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından bir belge takdim edildi.

Prof. Dr. Raul Castro Romero ve Prof. Dr. Süphan Karaytuğ’un da katkılarıyla gerçekleşen araştırma yaklaşık bir yıl sürdü. Doğu Akdeniz’in Mersin kıyılarında yaşayan yüzlerce Granyoz balıklarında solungaçlarında araştırma yapan Yrd Doç. Dr. Koyuncu, mikroskobik ortamda bu parazit türünün anatomik yapısını inceleyerek bunun daha önce dünyada hiç görülmeyen bir parazit olduğunu belirledi. Araştırmayı derinleştiren Yrd Doç. Dr. Koyuncu, daha önce görmedikleri yeni bir parazit türünü saptadı. Saptadıkları türe, Lernanthropus indefinitus n.sp. (Copepoda: Siphonostomatoida) adını veren öğretim üyeleri, yaptıkları çalışmayı uluslararası bilim dergisinde yayınlayarak Doğu Akdeniz ‘in Mersin kıyılarında ilk kez görüldüğünü dünyaya duyurdu. Ayrıca belirlenen parazit türü, tüm dünyada Deniz balık parazitleri sistematiğini yayınlayan World Register of Marine Species tarafından iki yıl bekletilme süresi sonrası yeni bir tür olarak kabul edildi ve bilim dünyasına sunuldu. Ocak 2015’te yaptıkları yayınlarda Türkiye için yeni parazit türü yayınlayan öğretim üyeleri, balık parazitleriyle ilgili literatüre yeni türler kazandırmayı hedefliyor.

Yrd. Doç. Dr. Koyuncu, Türkiye’de ve Dünya’da ilk parazit türü Granyoz, (Halili) Argyrosomus regius balıkları üzerinde diğer parazitlere oranla daha fazla görüldüğünü kaydetti. Bulunan parazitin balıklar kadar insan ve çevre sağlığına da etki ettiğini dile getiren Yrd Doç. Dr. Koyuncu, “İlerleyen aşamalarda, yetiştiriciliği hızla artan Granyoz (Halili) çalışmalarında sıkıntı yaratabilecek bir tür. Halili balıklarının solungaçlarına yerleşerek ölüme sebep olabilen paraziter enfeksiyonlara yol açıyor. Bu parazitle mücadelede bazı kimyasallar kullanılmakta ve balıklardan insanlara geçişi söz konusu olmaktadır. Toksik maddeler olduğu için çevre açısından da önem taşıyor. Bu yüzden parazit balıklar kadar insan ve çevre sağlığına da etki ediyor” diye konuştu. Yrd Doç. Dr. Koyuncu Türkiye’de Doğu Akdeniz’in Mersin kıyılarından keşfedilen bu yeni parazit türünün bilimsel araştırmalar için depolanmak veya saklanmak üzere ABD’deki National Museum of Natural History, Smithsonian Institution (NHMN.1156920) gönderdiklerini aktaran Yrd Doç. Dr. Koyuncu,“Tüm Dünyada keşfedilen yeni türler böyle Doğa ve Tarih müzelere gönderiliyor. Eğer parazit örnekleri bu önemli müzelere gönderilmezse yaptığınız çalışmanın çok bir önemi de kalmıyor. Ankara’da Doğa ve Tarih Müzesi bulunmakta fakat bizim çalışmalarımız için yeterli düzeye getirilmesini çok istiyoruz. Çünkü kendi çalışmalarımız bu tür müzelerde korunursa ülkemizin de bilimsel çalışmalarda daha ileriye gideceği inancındayım” diye konuştu.

Rektör Çamsarı’dan Doç. Dr. Koyuncu’ya Teşekkür Belgesi

Yrd Doç. Dr. Cafer Erkin Koyuncu, 8 Ocak Perşembe günü rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’yı ziyaret etti. Ziyaret sırasında rektör Çamsarı’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Arslan da eşlik etti.

Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, yönetim olarak keşif ile patent konusunda çok hassas olduklarını kaydetti. Marka olmanın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, bunu başarmak için çeşitli tasarruflarda bulunacaklarını sözlerine ekledi. Son olarak ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Doç. Dr. Koyuncu’ya bir teşekkür belgesi vererek başarılarının devamını diledi.

Doç. Dr. Koyuncu da Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya teşekkür ederek bundan sonra da Mersin Üniversitesi’ne ve bilime katkı sağlamak için çalışmayı sürdüreceklerini aktardı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
Yazılım